skip to Main Content

Zkáza v rezervaci Království: Stromy padly za oběť Ferancově novele

Miliony stromů včetně zcela zdravých ohrožuje novela Milana Ferance. Také pětisetletý dub v Království. Tak varovalo hnutí ProOlomouc v lednu 2020. Poslanec a olomoucký zastupitel ANO Feranec varování bagatelizoval jako absurdní, dokonce veřejně vybízel k sázkám. Výsledek je tristní. „Král dubů“ dnes sice stojí dál, ale sám na vykácené obří holině a s nejistou budoucností.

Prognóza experta hnutí ProOlomouc Romana Šimka z ledna 2020 se bohužel vyplnila. „Zmizelo zbytečně jeden a půl hektaru lesa, a to ne ledajakého, ale v přírodní rezervaci. Tedy tam, kde je například ze zákona zakázáno třeba jen trhat česnek medvědí.“

Holina velikosti tři fotbalových hřišť

Místo stromů je nyní na části území Přírodní rezervace Království rozsáhlá měsíční krajina. „Legálně vznikla holina o velikosti tří fotbalových hřišť,“ říká Roman Šimek. Bylo zvoleno nejjednodušší a nejlevnější řešení, ovšem s výraznými dopady na přírodu a krajinu. „Pokud chce někdo argumentovat bezpečností při provozu železnice, je třeba zdůraznit, že podle téže novely může provozovatel dráhy ze stejných „bezpečnostních důvodů“ nechat vykácet mj. veškeré dřeviny v třicetimetrové vzdálenosti od všech tramvajových tratí v Olomouci. A pak již snad jen zbývá pokácet všechny stromy i kolem silnic, neboť jsou rovněž potenciálním zdrojem nebezpečí.“ Záhadou zůstává, proč byly vykáceny i zdravé stromy, rostoucí ve větší vzdálenosti od drážního pozemku než Král dubů. Proč také nedostaly šanci dožít se vyššího věku? Vždyť i Král dubů, v případě svého pádu, stále ohrožuje bezpečnost a provozuschopnost dráhy. 

Je nezbytné si položit otázku, zda odkácení sousedních stromů nebude znamenat konec i samotného Krále dubů. „Dosud stál na okraji lesa, nyní je téměř solitérním stromem. Je obtížné nyní předvídat, jaký to na něj bude mít vliv,“ uzavírá Roman Šimek.

28. 3. 2022 Olomouc

Odkaz na článek z roku 2020: https://www.proolomouc.cz/petisetlety-dub-v-kralovstvi-zrejme-padne-za-obet-ferancove-novele/

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top