Zítra na radnici

V pondělí se bude rozhodovat o mnohém. Na posledním olomouckém zastupitelstvu, kterému vládne koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, se bude na poslední chvíli rozhodovat o nejdůležitějších věcech.
Nejzajímavější je otázka, jestli zastupitelé konečně schválí územní plán, který připravoval 8 let, kdy stál v čele radnice, bývalý primátor a nyní radní Martin Novotný. Zdá se to být samozřejmost – že za dvě volební období se dá všechno domluvit. Že víc než 10 zaplacených miliónů nebylo vyhozeno oknem, a že Olomouc bude mít lepší podmínky pro rozvoj než dřív.
Samozřejmost to není. Víme, že bývalý primátor ‘plánoval’ sám s projektantem, bez odborné podpory z Magistrátu. I když se radnice holedbala tím, jak skvěle plán projednala s veřejností, doopravdy otázky a námitky hlavně odbývala a málokdo z veřejnosti i z odborníků tuší, co územní plán obsahuje. Ví se o některých zvláštnostech, třeba o neúspěšné snaze prosadit tam věžák Šantovka Tower, ví se o nepřiměřeném návrhu nových ploch k zastavění, o podcenění dopravní infrastruktury, i o tom, že některá místa vypadají jako příprava na pozemkové spekulace. Ale nevíme o spoustě podstatných věcí, protože i u územního plánování se ďábel skrývá často v detailu.
Bude zítra územní plán schválen? Slyšeli jsme, jak proti němu vystupoval podnikatel a stavitel zamilovaný do výškových budov Josef Tesařík. Můžeme se jen dohadovat, jestli za jeho nechutí k územnímu plánu stojí špatné podmínky pro byznys, nebo to, že by nemohl postavit další ‘duchovní‘ věž Spirituálii. Ze stejného důvodu asi vadí územní plán podnikatelské skupině kolem Richarda Morávka, která chce postavit poblíž Tržnice Šantovka Tower. Proti nim stojí podnikatelé, v jejichž zájmu schválení územního plánu naopak je. Jak to zítra dopadne? Nevím. Ale čím jsem si téměř jistý je, že se nerozhoduje na prvním místě podle zájmů občanů Olomouce. Protože to by o tom všem mluvili politici veřejně.
Zítřejší hlasování o územním plánu možná určí i další osud návrhu Šantovka Tower v ochranném pásmu památkové rezervace. Zastupitelé (až na čestné vyjímky) i radní o svém postoji mlčí, přesto, že byli mnohokrát vyzváni iniciativami a v létě i hnutím ProOlomouc, aby se postavili na ochranu olomouckých památek. Praktické kroky, které radnice podniká, ale jednoznačně k povolení stavby vedou. Posledním důkazem v řadě předchozích zřejmě bude, až to bude oficiálně potvrzeno, opětovný souhlas oddělení památkové péče. Jestli je to pravda, můžeme čekat, že se jedná o druhé nezákonné rozhodnutí magistrátních úředníků v řadě ve stejné věci. Jak to, že se vedení radnice nepoučilo a nepřijalo taková opatření, aby Magistrát nebyl pod vlivem klientelistických tlaků a rozhodoval ve veřejném zájmu? Nadějí naopak je, jak vyplývá ze včera zveřejněného průzkumu, že se konečně na obranu historické Olomouce začíná stavět veřejnost.
Do třetice otázka – jak rozhodne zastupitelstvo o pořádání referenda o hazardu? Budou rozhodovat zastupitelé tak, aby se veřejnost mohla vyjádřit, jestli chce ve městě herny nebo ne? Nebo se zastupitelé bojí, že by občané mohli být, jak řekl volební lídr TOP 09 Aleš Jakubec, ‘trochu zmatení’? Jinými slovy – dovolí nynější politici říct občanům svůj názor, tak jak o tom píší ve volebních programech, nebo chtějí od Olomoučanů, aby jen házeli lístky do uren a jinak mlčeli a drželi krok?
Jaký bude konec pravicové koalice na naší radnici? Vážení přátele a spoluobčané, zítra budeme vědět víc. O tom, na čí straně v olomoucké politice stojí ProOlomouc, myslím tušíte.
0 komentářů k zobrazení