skip to Main Content

Zachraňme olomoucké panorama!

Možná nám to ne vždy dochází, ale máme to štěstí, že žijeme ve výjimečném městě. Toto privilegium má přirozeně také svou druhou stranu. Tou je naše odpovědnost toto historické dědictví chránit a pečovat o něj.
Olomouc je po Praze druhým nejvýznamnějším historickým sídlem v Česku a díky sloupu Nejsvětější Trojice, památce Unesco, je její význam přímo celosvětový. Jedinečně zachovalé historické jádro s doslova hmatatelnou magickou atmosférou a barokem na každém kroku, vzácné historické panorama, jež se vyvíjelo po více než tisíciletí, dominované věžemi sv. Václava, sv. Michala, sv. Mořice, Panny Marie Sněžné a radnice…
[ezcol_2third] Neschopnost nebo neochota?
Proč to všechno připomínám právě teď? Důvod, bohužel, není ani trochu poetický – jmenuje se Šantovka Tower. Dnes je jasné, že státní správa (olomoucký magistrát a krajský úřad) ani samospráva (olomoucká a krajská rada) nejsou schopny nebo ochotny zajistit objektivní a odborné posouzení plánované stavby věžáku Šantovka Tower v ochranném pásmu památkové rezervace. Dokládá to mimo jiné nedávné zrušení odboru kultury a památkové péče na olomouckém krajském úřadě a převedení jeho pracovníků pod odbor školství a odbor strategického rozvoje kraje. Krajská památková péče plní nezastupitelnou roli nadřízeného odvolacího orgánu a oslabení jejích odborných kompetencí a pravomocí znamená vážné ohrožení ochrany kulturních hodnot nejen v Olomouci, ale také v celém kraji. Navíc celá reorganizace proběhla velmi nestandardně jen půl roku před volbami.[/ezcol_2third] [ezcol_1third_end] [action animation=““]Dnes je jasné, že státní správa ani samospráva nejsou schopny nebo ochotny zajistit objektivní a odborné posouzení plánované stavby věžáku Šantovka Tower v ochranném pásmu památkové rezervace.[/action] [/ezcol_1third_end] Nezbývá, než abychom se za Olomouc a naše památky dokázali postavit my sami – my všichni, jimž není jejich osud lhostejný. Pomůžeme tak zachránit nejen historické panorama Olomouce.
 
sv_michal_olomouc
 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top