skip to Main Content

Velký tunel: Aquapark

ProOlomouc

Spolupráce soukromých firem a radnic je na západ od nás osvědčený způsob, jak provést složité a nákladné projekty. V Olomouci se musíme ptát, jestli projekt aquaparku byl od začátku nápadem na báječné rekreační zařízení, nebo tunel na miliardu korun z městského rozpočtu.
Rozpočtový hazard
[ezcol_2third]Před finančním hazardem – jde asi o polovinu zadlužení Olomouce – už v roce 2005 veřejnost politiky varovala. Radnice vedená Martinem Tesaříkem (ČSSD) a náměstkem pro ekonomiku Martinem Novotným (ODS) ale soukromými společnostmi vyvolaný projekt prosadila a až do roku 2026 zavázala město splácet úvěry, hradit provozní náklady a odkupovat akcie. Loni například město platilo 69 miliónů za odkup akcií a 43 miliónů na provozní výdaje. Za roky 2012-2014 to má dělat 312 mil. Kč.
Aquapark si ze vstupného nevydělá skoro ani na provoz, tím méně na úvěry a budoucí opravy. Má o třetinu menší návštěvnost než se uvádělo (kolem 200 tisíc návštěvníků za rok oproti plánovaným 290 tisícům).
Ve statutárních orgánech společnosti AQUAPARK OLOMOUC, a.s. působí Ivan Kosatík – předseda, představenstva, Petr Konečný – člen představenstva, Dalibor Přikryl – člen představenstva, Jaromír Czmero – předseda dozorčí rady, Jaromír Uhýrek – člen dozorčí rady, Jan Dostál – člen dozorčí rady. V letech 2007-2013 ve společnosti působili Mgr. Ing. Petr Konečný, Mgr. Barbora Králíková, JUDr. Martin Major, Martin Novotný, Ing. Jaromír Uhýrek, Ing. Vlasta Bazgerová, Ing. Jaromír Czmero, Ing. Petr Vykopal, Mgr. Jindřich Protivánek, Ing. Jiří Rozbořil, Ing. Petr Vykopal.[/ezcol_2third] [ezcol_1third_end][action animation=““]Aquapark vlastní společnost AQUAPARK OLOMOUC, a.s.. Za projektem stojí společnost TECPROM a.s., která má jediného akcionáře GEMO OLOMOUC, spol. s r.o., a Statutární město Olomouc. Společnost Gemo, která v roce 2002 získala pozemky, na kterých aquapark nyní stojí, byla hlavním iniciátorem projektu.[/action][/ezcol_1third_end] Jak to tedy je?
V Olomouci máme plavecký bazén pro veřejnost: 50 x 20 m uvnitř, 50 x 21 m venku, s velkým tobogánem, s vnitřním a vnějším dětským bazénem, saunou a dalšími atrakcemi, který ročně navštěvuje 300 – 400 tisíc lidí. A potom je tu aquapark postavený u dálniční křižovatky, s poloviční vodní plochou, který navštěvuje o polovinu méně lidí, a který po splacení jedné miliardy korun bude zralý na rekonstrukci.
Co s tím chceme udělat?
Provozování Aquaparku představuje obrovskou finanční zátěž. V situaci, kdy je město zadlužené až po uši a nemá dost peněz na běžný provoz a jakýkoliv rozvoj, nemůže si provozování Aquaparku dovolit. Olomouc se musí svého podílu v Aquaparku zbavit. Z ušetřených peněz podpoříme provoz a vybavení přírodně-rekreačních koupališť v okolí Olomouce.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top