skip to Main Content

Třikrát lepší parkování

Centrum za 10 Kč • Parkovací domy • Modrá zóna v Hodolanech

Centrum s levnější zónou za 10 Kč, rezidentní „modré“ zóny a na sídlištích parkovací domy. Rozdělení Olomouce na tři parkovací zóny podle návrhu hnutí ProOlomouc znamená konec problémů s parkováním opravdu pro všechny.

Chceme, abyste odpoledne nebo večer mohli bezstarostně zaparkovat u svého domu. A aby také centrum bylo autem dobře dostupné, ale přitom nebyly jeho ulice přeplněny automobily jako dnes. Olomouc rozdělíme na 3 zóny – centrum, rezidentní zónu kolem centra, a sídliště. V každé zóně jsou jiné požadavky na parkování a je potřeba se přizpůsobit konkrétním podmínkám.

Centrum už od 10 korun za hodinu
V centru Olomouce obnovíme dvojí cenové pásmo a vrátíme původní ceny. V dražší zóně 30 Kč za hodinu, v levnější 10 Kč za hodinu. Ze zkušeností městské policie i rezidentů kolem centra je známo, že zrušením levné zóny nedošlo k úbytku aut ve městě, pouze se nahrnula do bezplatné zóny lidem v rezidenčních čtvrtích před domy.

Pilotní projekt pro dostupné parkování v Nových Hodolanech
Stížnosti na nedostatek parkovacích míst v mnoha olomouckých městských částech radnice dlouhodobě přehlíží. Ve spolupráci s Komisí městské části Nové Hodolany zahájíme pilotní projekt rezidenčního parkování, který bude upřednostňovat místa k zaparkování pro místní obyvatele před dojíždějícími.

U paneláků parkovací domy nebo hromadné garáže
Obyvatelům panelových sídlišť nabídneme pozemky pro vybudování družstevních nebo soukromých parkovacích domů či hromadných garáží. Možnost výstavby předchystáme změnou územních a regulačních plánů. Rezidentní parkování by se na sídlištích minulo účinkem, neboť zde v naprosté většině parkují pouze rezidenti, nárok na parkovací kartu by tak měli všichni, kteří zde parkují.

 

 

 

Petr Daněk,kandidát ProOlomouc

2 komentářů k zobrazení

  1. Dobrý den,
    S přítelem a měsíčním miminkem bydlíme na ul. Praskova (stejně jak na úvodní fotografii) a s parkováním zde, máme obrovský problém. Jelikož je to u Bristolu vše uzavřené kvůli stavebním pracem, lidé parkují převážně v naší ulici a my, co zde bydlíme pak nemáme kde zaparkovat. Je to vcelku přítěž, jelikož musíme při nedostatku parkovacích míst, parkovat v úplně jiné ulici, kort když neseme nákup a miminko, je to dost nepříjemné. Tak jsem vcelku ráda, že to někdo chce řešit.

    1. Dobrý den, během provádění protipovodňových úprav tyto obtíže s parkováním budou bohužel pokračovat. Zde jiné řešení, než zaparkovat o kus dál, neexistuje. Rezidentní parkování by mělo částečně upřednostnit ty, kteří v lokalitě bydlí, před těmi, kteří tam nebydlí. Příklady z Brna a Prahy ukazují, že to funguje, ačkoliv si zpočátku lidé na ztrátu absolutní volnosti v parkování těžko zvykají.
      Pilotní projekt rezidentního parkování by šel spustit i během provádění PPO, které bude trvat minimálně další 3 roky, ale obávám se, že o to nemá nová olomoucká radnice zájem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top