skip to Main Content

Téma: Práce a peníze

Nízké mzdy, dost vysoká nezaměstnanost, malá nabídka pracovních míst… Olomouc na tom není zrovna dobře, třeba ve srovnání s Brnem či Zlínem. A nikdo s tím nic nedělá. Co chceme udělat pro budoucnost Olomouce my?
[action animation=““]Na otázku, co chtějí firmy, aby přišly do nejmenovaného italského města, v průzkumu odpověděly:
– univerzitu a vědu
– dobré prostředí pro život lidí
– zázemí fungujících podniků
[/action] Je třeba využít a rozvíjet přednosti, které Olomouc má. Univerzita Palackého má pozoruhodnou tradici, rozvíjí se a je na špici v některých oblastech výzkumu. Olomouc sice nebude velkým centrem průmyslové výroby – nedávno byla přervána i dlouhá tradice potravinářského průmyslu, ale funguje tu řada menších a středních firem. A konečně, žijeme v jednom z nejkrásnějších měst střední Evropy. Pokud si to nebudeme kazit, Olomouc má skvělé předpoklady být dobrým místem pro život lidí i zajímavým turistickým cílem.
Podmínky pro střední a drobné podnikání
Chceme vytvořit co nejlepší podmínky pro střední a drobné podnikání. Skutečnou podporu skutečného podnikání – ne jen tlučení prázdné slámy a nikam nevedoucí vysávání dotací. Co to znamená?
Chceme udržovat menší zásobu zasíťovaných pozemků – jako reálnou nabídku, ale i proto, aby se omezily pozemkové spekulace a lépe fungoval realitní trh. Nejrozumnější se nám zdá připravit takové plochy v předstihu podél trasy budoucího východního obchvatu města.
Dále chceme zlepšit dopravní síť města. Pro kooperující sítě podniků není možné, aby průjezd nevelkým městem trval tři čtvrtě hodiny a aby dopravní trasy vedly tak často přes obytné čtvrti a přes centrum.
V neposlední řadě chceme, aby magistrát s podnikateli účinně spolupracoval přes to, že město teď není v dobré ekonomické kondici. Jsme připraveni s podnikateli skutečně mluvit a hledat spolu taková řešení, která budou prospěšná pro byznys, pro zaměstnanost i pro město.
Věda a kreativní průmysl
Výsledky výzkumu v oblastech, kde je věda v Olomouci na špičce (třeba nanotechnologie), a dvě fungující vědecká centra univerzity vybízí k tomu, aby se pokročilo dál. Vzor nabízí tzv. inovační centra, která usnadňují využití výsledků výzkumu v ekonomice a podporují high-tech obory. Nejedná se ale jen o přírodní vědy a lékařství. V hospodářsky rozvinutých zemích se často skloňuje pojem kreativní průmysl, který zahrnuje všechny tvůrčí profese od vědeckých, přes technické až po umělecké. V Olomouci působí díky univerzitě řada lidí s mnoha znalostmi a dovednostmi a spontánně tady vzniká řada projektů. Budeme hledat praktické cesty, aby Olomouc získala punc kreativního centra. Podpoříme založení inovačního centra, i malé a levné inkubátory, budeme podporovat aktivity s mezinárodním přesahem (jakou je např. AFO) a budeme pečovat o vysokou kvalitu prostředí města.
Příležitost, jaká se neopakuje
To, že Olomouc po mnoha staletích opustila armáda, je stejně významné jako bourání hradeb olomoucké pevnosti. Oslabuje nás to, protože odchází důležitý stav. Nejen řada dobře placených důstojníků, ale zanikají i další na armádu vázaná pracovní místa.
Můžeme v tom ale vidět příležitost. Příležitost tak velkou, že se nebude opakovat třeba další století. Armáda totiž uvolnila a uvolňuje velikou řadu ploch i velkých objektů. Probíhá to už dlouho a olomoučtí politici to úplně podcenili. I když měli možnost přednostně získat pozemky a budovy do vlastnictví města, nevyužili to tam, kde to bylo výhodné. Řada pozemků po armádě je dnes v soukromých rukou a čeká zřejmě na budoucí zhodnocení, které ale nemusí přijít.
Armáda ale nabízí či drží ještě další objekty a plochy, které mohou sehrát v rozvoji města klíčovou roli. Jedná se třeba o objekt Hanáckých kasáren u nám. Republiky, který nabízí městu spoustu možností, jak zlepšit jeho fungování. Pokud budeme zvoleni na radnici, budeme o převod kasáren okamžitě usilovat.
DSC_0082Ještě důležitější jsou ale Žižkovy kasárna na Dobrovského. Leží v těsné blízkosti centra a jsou nejzajímavější plochou pro jeho rozvoj. Nová městská čtvrť, která by zde mohla vzniknout, by ležela v krásném prostředí mezi Dómem a Moravou. Otevření území by propojilo centrum města s řekou a zapojilo Moravu víc do života města. Jako důležitý bonus by mohla být propojena ulice Dobrovského přímo s pavlovickým podjezdem přes nový most. To by ulevilo přetížené křižovatce Bristol a ulici Komenského. Můžete namítnout, že kasárna si chce armáda ponechat. Jsme však v jiné situaci než dříve – armáda už není pro Olomouc zlatým teletem. Město si musí umět říct o plochy, které jsou pro jeho rozvoj klíčové.
Připraveni na budoucnost – technické vzdělávání
Chceme-li, aby se Olomouc stala centrem vědy, high-tech technologií a inovativního průmyslu, a aby tady na druhou stranu působilo široké spektrum výrobních a obchodních firem, neobejdeme se vedle odborníků z oblastí přírodních věd, bez techniků specialistů např. v elektrotechnice, materiálových technologiích, modelování a obrábění, kybernetice apod. Aby Olomouc byla v oblasti lidských zdrojů připravená a pružná, navrhujeme založit polytechniku, které nabídne možnost studia absolventům gymnázií a průmyslovek ve vybraných technických oborech a umožní jim získat bakalářský titul. Nemusí jít o náročné zřizování nové vysoké školy – stačí vytvořit podmínky pro pobočku některé z českých technik.
Toto jsou kroky, které chceme udělat pro restart Olomouce po 25 letech ‘transformace’. Je to plán na mnohem víc než jedno volební období a je otevřený vašim podnětům a diskuzi. Na tom, kam by měla Olomouc směřovat, je třeba hledat co nejširší shodu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top