skip to Main Content

Také kraj se musí začít zabývat problematikou (ne)dostupnosti bydlení

Tisíce lidí v Olomouckém kraji nedosáhnou bez podpory na běžné bydlení. Osamělí senioři, domácnosti samoživitelů, rodiny s nízkými příjmy i páry, které zvládají náklady spojené s bydlením jen s odřenýma ušima. I kvůli nedostupnosti bydlení se v našem kraji nedaří udržet mladé lidi.

Problém většinou zůstává na obcích a městech nebo neziskových organizacích. Podpora dostupného bydlení ze státního programu je neefektivní a zákon o sociálním bydlení poslala vláda k ledu. Spoustu obcí ale buď nemá peníze, zkušenosti nebo kapacity, aby si s problematikou dostupnosti poradily samy, nebo se k problému staví vlažně.

Olomoucký kraj sice byty nevlastní, ani se nikdy nestane velkým developerem, ale přesto by se měl problematikou dostupnosti bydlení začít reálně zabývat. Může například využívat svého vlivu a zároveň obce a další aktéry propojovat a poskytovat jim odbornou podporu. V rámci koalice Spojenců proto chceme, aby také kraj tlačil na co nejrychlejší přijetí zákona o sociálním či dostupném bydlení. Je to cesta, jak výrazně pokročit v řešení bytové a existenční nouze řady domácností.

Našim návrhem je rovněž založit krajskou platformu pro dostupné a sociálního bydlení. Smyslem je dát dohromady odborníky a regionální partnery, samosprávu i úřady a nabídnout poradenství, příklady dobré praxe nebo informovat o možnostech financování.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top