skip to Main Content

Rok po volbách: obrat k lepšímu nepřišel

            Od loňských komunálních voleb, ve kterých se obměnila polovina koalice vládnoucí radnici, uběhl rok. Některé věci se začaly měnit, mnoho zůstavává ve starých kolejích. Začněme tím, co zajímá obyvatele především.

            Služby občanům zatím zůstávají stejné, ať už se týká městské dopravy (kde proběhne mírné zdražení), svozu odpadů (ne, není zdarma, jak jedna z koaličních stran slibovala), údržby a čištění ulic či práce městské policie. Nic podstatného se nemění v předškolním a základním školství. Radnice skokově zdražila bydlení, po kritice od razantního zdražení ustoupila alespoň v bytech pro seniory a handicapované. Tak, jak v městské kase chybí čím dál víc peníze – nejen kvůli dluhům, ale i proto, že provozní výdaje města rostou spolehlivěji než příjmy – je otázkou, jak se bude radnici dařit kvalitu služeb do budoucna nejen zlepšovat, ale i udržet. Pozitivní vliv na podobu služeb naopak mohou přinést různá ‚Smart‘ řešení, která se nyní diskutují.

            Peníze chybí i jinde, především na opravy infrastruktury a investice. Koalice to chce vyřešit tak jako řada jejich předchůdců: novým půlmiliardovým úvěrem. Udržovat vysokou míru zadlužení je cesta do chudoby, vidina čerpání dotací a stříhání pásek je ale politikům přednější. Problémem je i špatná kvalita: ze čtyř velkých investic, které koalice plánuje, jsou dvě problematické (tramvajová trať na Nové Sady, rekonstrukce ul. 8. května). Efekty špatných projektů se ovšem projeví až v budoucnu. Ačkoliv primátor sliboval otevřenou diskuzi o plánování investic, diskuze neproběhla. Podobně se nediskutuje o tom, co je prioritou města pro příští dotační období, ačkoliv právě teď je čas jednat o tom na ministerstvech. Nepochopitelně zůstává prioritou radnice hokejová aréna za 1,6 miliardy.

            Nic k lepšímu se nezměnilo v plánování rozvoje města. Radní nepřivedli do Olomouce  silného hlavního architekta, naopak reorganizací oslabili vliv radnice na územní plánování. Když přijde na projekty bohatých developerů, v politické praxi a na magistrátu dál vládne svévole. Zákony se dle potřeby ohýbají či nerespektují (Šantovka Tower) a územní plán se mění v cár papíru (Šantovka Tower, dostavba obchodního centra Šantovka II). Na obyčejné stavebníky naopak platí často až rigidní přísnost. Radnice nevystoupila proti zastavění 40 ha nejbonitnější orné půdy mezi Olomoucí a Hněvotínem pod vymyšlenou záminkou vědeckotechnického centra, ani se nepostavila za snahu obyvatel Letné zachovat velkou skupinu zeleně na nábřeží Moravy, kterou chce zlikvidovat developer. Projekty státní dopravní infrastruktury se dál nekonečně vlečou (obchvat), městské jako je Severní spoj se nechystají.

            Pozitivní změny se projevily v městských společnostech. Od trhů se šuntem směrem k důstojným zahradním výstavám se posunula Flóra Olomouc, nový dech nabírá Moravská filharmonie. Pozitivní změny ve službách a hospodaření městských společností lze čekat v budoucnu, až koalice dokončí víceletý proces změny jejich řízení a kontrolingu, který ProOl podporuje.

            Zelenou má podpora sportu, především toho profesionálního. Naopak koalice razantně šetří na grantech pro kulturu, ačkoliv pestrá kulturní nabídka dosud byla jednou z nesporných předností Olomouce. V sociální oblasti je třeba pochválit pilotní zaměstnávání bezdomovců. U otázky bydlení, které je finančně čím dál hůř dostupné, dnešní koalice rezignuje na jakékoliv řešení podobně jako její předchůdci.

            Rozporuplné změny se dějí ve správě městských částí. Ty dostaly výrazně víc peněz, ale systém jejich využívání je nepružný a neefektivní. Koalice KMČ více zpolitizovala. To zajišťuje radnici větší kontrolu nad ‚hubatými‘ komisemi jako je třeba svatokopecká, ale neřeší to hlavní bolesti, kterými není ani tak denní provoz, ale plánování oprav a investic. Nůžky mezi tím, jak vypadají okrajové části Olomouce a samostatné obce v jejich sousedství, se stále rozevírají.

            Jakou známku byste dali nové koalici po prvním roce vy?

Tomáš Pejpek pro Olomoucké listy 11/2019

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top