skip to Main Content

Proč neuveřejňují Olomoucké listy reakce čtenářů?

 
Před měsícem jsem obdržel, stejně jako mí kolegové zastupitelé, dopis pana RNDr. Jaroslava Buriana, Ph.D., obyvatele kaskádových domů v Hejčíně. Pan Burian je odborný asistent na Katedře geoinformatiky na Přírodovědecké fakultě UP. Nyní, o měsíc později, mi pan Burian napsal znovu:

V zářijových Olomouckých listech vyšel na straně 15 na nepříliš zřetelně označené inzertní straně článek o plánované výstavbě nového kaskádového domu v Hejčíně. Jako obyvatel jednoho ze stávajících terasových domů jsem článek se zájmem přečetl a zděsil se hned několika poměrně obratných lží a manipulací s fakty, které většina obyvatel Olomouce nemá šanci rozpoznat. Zabývám se profesně územním plánováním a tvorbou map a tak mi neunikl například účelově retušovaný snímek z Mapy.cz a s ním související nepravdy.
 
Rozhořčen jednáním autora inzertního článku jsem sepsal vyjádření, kde informace uvádím na pravou míru. Vyjádření jsem zaslal do redakce Olomoucký listů, redakci Olomouckého deníku, obyvatelům kaskádových domů v lokalitě, Komisi místní části Hejčín a všem 45 členům zastupitelstva města včetně náměstků a primátora. Redakci radničních novin jsem žádal o uveřejnění mého dopisu, aby veřejnost nebyla uváděna v omyl.
 
Komise místní části zareagovala rychle a jednomyslně na zářijovém zasedání odhlasovala ve shodě se zájmy obyvatel svůj zásadní nesouhlas s další výstavbou. Reakce města byla již výrazně vlažnější, dostalo se mi odpovědi pouze od dvou zastupitelů s tím, že se budou věcí zabývat. Redakce Olomouckých listů se však netrápila s žádnou odpovědí a nové číslo je již přitom na světě. Žádná reakce na manipulativní článek zde však není. Na čí straně tedy vlastně zástupci města stojí? Znamená to, že v sekci inzerce je po zaplacení příslušného obnosu možné otisknout jakoukoliv manipulaci a lež? Pokud ano, tak se máme na co těšit. Finanční možnosti developerů jsou na jiné úrovni než možnosti běžných občanů.

 
Reakce ProOlomouc:
Poslední redakční rada Olomouckých listů se věcí zabývala. Už proto, že radniční noviny nemohou uveřejňovat předvolební politickou reklamu. Celá strana č. 15 zářijového čísla byla ‚na hraně‘ – dva články a medailon olomouckého architekta, který kandiduje na čelném místě jedné strany v parlamentních volbách, vypadaly jako redakční text. Redakční rada pověřila šéfredaktora, aby připravil úpravu grafiky novin, aby propříště nebyla možná záměna inzerce za běžné články.
Na mou otázku, zda Olomoucké listy uveřejní dopis čtenáře, který uvádí na pravou míru fakta uvedená v inzerci, reagovala většina členů redakční rady, že to nepovažují za vhodné. Takové upozornění by bylo jen další, tentokrát neplacenou reklamou.
Je otázkou, jak by měly noviny ověřovat klamavou inzerci. Považuji ovšem za velmi nevhodné, že redakce Olomouckých listů čtenáři, který vydávání periodika platí ze svých daní, ani neodpověděla. A protože se reakce pan Jaroslav Burian asi nedočká, publikujeme jeho text tady na našem webu.
 
Neuveřejněný dopis čtenáře:
dopis pana Buriana.pdf
Burian01
burian02

clanek_mapy
„Mapový portál mapy.cz na svých mapách však již dnes tento kaskádový dům zobrazuje“, tvrdí inzerce v Olomouckých listech

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top