skip to Main Content

Postaví se Olomouc za své památky?

Redakční rada Radničních listů nám neumožnila publikovat zamyšlení nad nedávným soudem investora Šantovka Tower s Olomoucí a z toho plynoucí potřebě pořídit rychle změnu územního plánu. Nutno poznamenat, že na to má redakční rada právo –  tiskový zákon ukládá radničním periodikům povinnost uveřejnit příspěvek zastupitele do 3 měsíců. Protože se ale článek vztahuje k aktualitám, publikujeme jej alespoň na našem webu:
Už několik let se nemohou Olomoučané dohodnout, jestli výškové budovy u historického centra obohatí tvář města a přinesou Olomouci ekonomický rozkvět.
Spor o ‚mrakodrapy‘ v Olomouci předznamenala už stavba věžáku BEA, který leží mimo památkově chráněné centrum. Vystupňování sporu pak přinesla snaha skupiny olomouckých podnikatelů postavit bytový věžák Šantovka Tower. V roce 2008 podpořila městská rada záměr zastavět bývalé Milo i stavbu výškové budovy s podmínkou, že věž bude mít světovou architektonickou úroveň.  Investoři poté začali připravovat projekt s anglickými architekty.
Na konci roku 2012 byl návrh představen veřejnosti a nedlouho poté jej začali projednávat. Část olomoucké veřejnosti a dokonce většina špičkových českých architektů proti domu protestovala. Místo aby se tehdejší primátor zasadil o to, aby byl návrh řádně posouzen, učinil město spolužadatelem o stavbu. Magistrátní památkáři, kteří obyčejným lidem nepovolí téměř nic, budovu o výšce radniční věže schválili. To naštěstí zvrátil krajský úřad, ale o rok později se situace na vlas opakovala – další primátor spolupožádal, stejní památkáři věžák zase povolili, krajský úřad jej znovu zamítl. Mezitím začal platit nový územní plán, který výškové budovy nepovoluje. Investoři proto zažalovali město a soud jim před měsícem vyhověl. Věž by opět mohla být povolena.
Zrušení výškového omezení ale začne platit až v lednu 2016. Krajský soud, vědomý si toho, že hrozí stavba Šantovka Tower, se rozhodl neponechat historické centrum bez ochrany. Na rozdíl od naší radnice ví, že ochrana památek je ve veřejném zájmu a že Městskou památkovou rezervaci chrání zákon.
Soud dal Olomouci čas, aby územní plán opravila. Dá se ale říct, že jsme nedostali ani den navíc. Ukáže se, jestli se z podzimních voleb vzešlá nová radnice bude snažit, nebo jestli si nechá možnost nápravy utéct mezi prsty. Budeme se chovat jako naši předchůdci, nebo se tentokrát Olomouc za své památky postaví?
 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top