skip to Main Content

Pět stran odmítá zastavění půdy u Hněvotína a žádá přezkum

Odpor k zástavbě nejvzácnější půdy u Hněvotína roste. Zastupitelské kluby KDU-ČSL, Piráti a Starostové, ProOlomouc, SPOZ a SPD i spOLečně se postavily proti výstavbě průmyslových budov, která téměř padesáti hektarům reálně hrozí.  Zároveň žádají o přezkum aktualizace Zásad územního rozvoje Olomouckého kraje, která k zastavění halami otevřela dveře.

Zastupitelské kluby přijaly 13. prosince 2019 společnou deklaraci k ochraně příměstské krajiny Olomouce. Změna Zásad územního rozvoje Olomouckého kraje (ZÚR OK) umožnila, aniž byla řádně zdůvodněna nezbytnost a veřejný zájem, využít 44 ha orné půdy u Hněvotína pro vědeckotechnický park, ale rovněž pro jiný typ výstavby. Po zapracování aktualizace ZÚR OK do územního plánu, které Olomouc musí provést, aby dostála stavebnímu zákonu, lze důvodně očekávat snahu vlastníka využít pozemky pro všechny povolené způsoby. To znamená včetně rozšíření plochy průmyslových a pronajímatelných hal, podobně jako v již realizované první etapě průmyslového parku.

„Odmítáme nechat zastavět další desítky hektarů půdy I. bonity průmyslovými halami, které nepřinesou vysokou přidanou hodnotu ani pracovní místa, a naopak oslabí ekologické a produkční schopnosti příměstské zemědělské krajiny. Zvlášť když jsme přesvědčeni, že by avizovaný vědecký výzkum byl realizovatelný i na mnohem menším území,“ píše se v memorandu, které podepsali předsedové klubů Michal Giacintov, Viktor Tichák, Pavel Grasse, Martin Jirotka a Stanislav Flek. Zastupitelé pěti stran současně žádají v zájmu ochrany přírody, nejúrodnější půdy a obyvatel Olomouce přezkum aktualizace ZÚR OK.

PROHLÁŠENÍ ZASTUPITELSKÝCH KLUBŮ K OCHRANĚ PŘÍMĚSTSKÉ KRAJINY OLOMOUCE

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top