skip to Main Content

Otevřeně

 
Olomouké listy jsou dobrý zdroj informací, ale spoléhat jen na ně, člověk by myslel, že žijeme v ideálním světě. Jenže ačkoliv žijeme v krásném městě, problémů je spousta. Pro příklad netřeba chodit daleko.
Noviny představují pravidelně městské společnosti, v březnu přišla na řadu Moravská filharmonie. Čtivý článek chválil od začátku do konce bohatou historii, úspěchy orchestru doma i v zahraničí, široký rejstřík produkcí. V krátkém rozhovoru se představil dlouholetý ředitel. Noviny ovšem nezmínily potíže, jaké radnice s filharmonií má. Z podnětu odborů proběhl audit, který odhalil, že managment pod městskou střechou podnikal sám na sebe. Radní před výsledky nezavřeli oči, uložili řediteli přijmout řadu nápravných opatření a v létě bude následovat další kontrola.
Představování městských společností má pokračovat fotbalovou Sigmou, kterou město spoluvlastní, a novou akciovkou Správa sportovních zařízení. Budou Ololisty psát vyváženě o úspěšném postupu Sigmy do první ligy a zároveň o tragickém hospodaření klubu? Napíší, že SSZO byla zřízena jako prázdná schránka, bez praktické náplně činnosti?
Radnice často prezentuje velké koncepce – plán udržitelné mobility, strategický plán. Za otištění stojí i nedávno zveřejněný průzkum Univerzity Palackého, který zmapoval sílu ‚kreativních průmyslů‘ (IT, knihy, design, film..). O čem se čtenář často nedozví, jsou praktické kroky. Například o opraveném parkovišti u býv. nádraží Olomouc-Nová ulice. Jedno z mála fungujících záchytných parkovišť zpoplatnila Flóra. Vypadá to, jako by radnice, které pozemek i Flóra patří, chtěla motivovat řidiče, aby popojížděli auty až do centra. Asi to tak není, jen pravá ruka nepřemýšlí o tom, co dělá levá. Na případ upozornili obyvatelé přilehlých ulic, když jim Flóra nabídla parkovací karty 4x dražší, než kolik stojí v centru. Po protestech Flóra cenu parkovacích karet snížila a radnice zadá studii parkování. Neměla studie předcházet zpoplatnění parkoviště?
Nebo mystérium mizejících laviček. Po Biskupském náměstí (loni) zmizely teď i z parčíku v Koželužské. V programovém prohlášení koalice píše o přívětivém městě, hodnotném veřejném prostoru, atraktivitě pro návštěvníky a dokonce o venkovním posezení v zimě. Pravda, teď se blíží léto.. Často také kritizujeme zanedbanou infrastrukturu. Jedním z malých střípků, které nasvědčují, že tady se věci obrací k lepšímu, je přijetí Městských standardů kanalizační sítě.
Kdyby měly Ololisty smysl pro humor, mohlo by v nich i stát, že náměstek a šéf odboru magistrátu jeli v březnu na služební cestu na ženevský autosalón, neboť město prý chce pořídit z dotací elektromobily. Takovou sebereflexi čekat asi nemůžeme, ale otevřenější informace by poměrům v Olomouci prospěly.
 

 
Psáno pro květnové Olomoucké listy. O filharmonii se více dočtete zdezde a zde, o mapování kreativních průmyslů zde a zde, o vývoji v Sigmě a záměrech radnice zde, zde a zde, o mezejících lavičkách zde a zde, o zpoplatnění parkoviště u nádraží Olomouc-Nová ulice Flórou zde, o výletu na ženevský autosalón zde.
 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top