skip to Main Content

Olomouc může být městem jako Oxford. Začněme je budovat hned!

Olomouc Může Být Městem Jako Oxford. Začněme Je Budovat Hned!

Olomouc jako moravský Oxford? Máme na to. Chceme prestižní univerzitní město: spojení historie, nejmodernějších technologií a fungujících služeb. Olomouci dosud zoufale chyběla vize i politická vůle k jejímu naplnění. ProOlomouc vizi má – ambiciózní, ale dosažitelnou. Pomozte nám ji naplnit a budeme městem jako Oxford dříve než za jedinou generaci.

Město bez vize jen přežívá

V minulých dvou letech jsem se jako zástupce opozice zúčastnil přípravy nového strategického plánu. Desítky úředníků, odborníků a zástupců institucí vytvořily obsáhlý dokument, v němž však zcela chyběly priority a směr, jakým mají politici město vést. K podpoře podnikání, když chybějí dobře placená místa? Ke zkvalitnění škol, aby naše děti měly v měnícím se světě lepší šance? K upravenějším ulicím? K radnici lépe komunikující s občany? Vznikla nesmírně ‚ukecaná‘ vize, která se snaží postihnout úplně všechno. Nekoncepční a nesystematické povídání, popisující Olomouc jako budoucí ráj na zemi – bez výběru konkrétních kroků, jak se tomuto ideálu alespoň přiblížit.

Okolní metropole nás předbíhají. Změňme to

Olomoucká pevnost bývala městem vojáků, kněží a studentů. Před sto lety byla Olomouc průmyslovým centrem agrární Hané. Čím je dnes? Stagnujícím regionálním centrem s relativně kvalitní vybaveností, ale nízkými platy a vysokou cenou bydlení. Naše konkurence mezi středoevropskými městy, Krakow, Gratz či blízké Brno a Zlín se dynamicky rozvíjejí. Nejsou však zdaleka atraktivní pouze pro návštěvníky – lidé mají dobré důvody se tam přistěhovat, pracovat a bydlet. Olomouc místo toho zažívá exodus zejména mladých šikovných lidí do Prahy a Brna.

Máme výhody, které nám ostatní města závidějí Rozviňme je naplno

Náš recept pro úspěšnou Olomouc je jednoduchý – vsaďme na její silné stránky a poměřujme se ve spravování města s těmi nejlepšími. Co jsou přednosti Olomouce? Historie a architektura – jsme nejvýznamnější památkovou rezervací po Praze. Druhou konkurenční výhodou je Univerzita Palackého s dvaceti tisíci studenty a třemi tisíci pedagogy. Nejen proto, že je největší ‚firmou‘ ve městě. Přináší dynamiku, inteligenci, inovace, podnikavost, klade si vysoké cíle ve vědě. Spojením těchto dvou předností vznikne Olomouc – historické univerzitní město s budoucností. Krásné, plné chytrých a šikovných lidí, výjimečné kvalitou života.

Prestižní metropole a spokojení občané

A proč jsme si jako ideál zvolili – směle, ale s pokorou – právě město Oxford? Právě ono nám totiž symbolizuje to, co chceme z Olomouce vytvořit: místo, kde se snoubí historie a tradice s moderností a prosperitou. Kde z talentu koncentrovaného kolem univerzity profitují úplně všichni, a kde univerzita přitahuje nový byznys či ho prostřednictvím svých absolventů sama vytváří. Místo, kde se příjemně žije, kde se cítíte bezpečně, kde chodíte s radostí do práce, ať je jakákoli. Kde se vyplatí být řemeslníkem i úředníkem, učitelem i hospodským, vědcem i prodavačem. Místo, kde chcete vychovávat děti i užívat podzimu života. Místo s podmanivou architekturou, kde z každého průčelí vane magický duch historie, ale které zároveň využívá všech vymožeností digitálního věku. Místo, kde lidé mají přednost před auty, a kde je radost cestovat veřejnou dopravou. Místo, které je bez ohledu na velikost opravdovou metropolí a neodolatelným magnetem pro turisty z celého světa. Místo jako ze škatulky. Zelené a svěží, kde v překrásných parcích potkáváte kočárky i seniory, studenty i cyklisty, zdravé i vozíčkáře. Místo, v němž ve veřejné správě neexistuje nic, za co by někdo nenesl odpovědnost, a kde občanům záleží na vlastním městě. Zkrátka místo, které vám přespolní závidí.

Pomozte nám vytvořit město krásné a fungující

ProOlomouc je hnutím expertů na fungování moderních měst a přesně takovou Olomouc s vámi a pro vás chceme vytvořit. Máme k tomu dobré předpoklady: jsme urbanisté, architekti, manažeři, dopravní specialisté, lékaři a sociální odborníci – zkrátka jsme experti s vizí, kteří ve všem, co dělají, usilují o kvalitu. K naplnění takové vize však potřebujeme vaši důvěru. Projevte nám ji ve volbách a vybudujme spolu z naší krásné Olomouce město fungující a úspěšné – jako Oxford.

 

 

 

Tomáš Pejpek, zastupitel, kandidát na primátora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top