skip to Main Content

Olomouc může být městem jako Oxford. Začněme je budovat hned!

Olomouc jako moravský Oxford? Máme na to. Chceme prestižní univerzitní město: spojení historie, nejmodernějších technologií a fungujících služeb. Olomouci dosud zoufale chyběla vize i politická vůle k jejímu naplnění. ProOlomouc vizi má – ambiciózní, ale dosažitelnou. Pomozte nám ji naplnit a budeme městem jako Oxford dříve než za jedinou generaci.

Město bez vize jen přežívá

V minulých dvou letech jsem se jako zástupce opozice zúčastnil přípravy nového strategického plánu. Desítky úředníků, odborníků a zástupců institucí vytvořily obsáhlý dokument, v němž však zcela chyběly priority a směr, jakým mají politici město vést. K podpoře podnikání, když chybějí dobře placená místa? Ke zkvalitnění škol, aby naše děti měly v měnícím se světě lepší šance? K upravenějším ulicím? K radnici lépe komunikující s občany? Vznikla nesmírně ‚ukecaná‘ vize, která se snaží postihnout úplně všechno. Nekoncepční a nesystematické povídání, popisující Olomouc jako budoucí ráj na zemi – bez výběru konkrétních kroků, jak se tomuto ideálu alespoň přiblížit.

Okolní metropole nás předbíhají. Změňme to

Olomoucká pevnost bývala městem vojáků, kněží a studentů. Před sto lety byla Olomouc průmyslovým centrem agrární Hané. Čím je dnes? Stagnujícím regionálním centrem s relativně kvalitní vybaveností, ale nízkými platy a vysokou cenou bydlení. Naše konkurence mezi středoevropskými městy, Krakow, Gratz či blízké Brno a Zlín se dynamicky rozvíjejí. Nejsou však zdaleka atraktivní pouze pro návštěvníky – lidé mají dobré důvody se tam přistěhovat, pracovat a bydlet. Olomouc místo toho zažívá exodus zejména mladých šikovných lidí do Prahy a Brna.

Máme výhody, které nám ostatní města závidějí Rozviňme je naplno

Náš recept pro úspěšnou Olomouc je jednoduchý – vsaďme na její silné stránky a poměřujme se ve spravování města s těmi nejlepšími. Co jsou přednosti Olomouce? Historie a architektura – jsme nejvýznamnější památkovou rezervací po Praze. Druhou konkurenční výhodou je Univerzita Palackého s dvaceti tisíci studenty a třemi tisíci pedagogy. Nejen proto, že je největší ‚firmou‘ ve městě. Přináší dynamiku, inteligenci, inovace, podnikavost, klade si vysoké cíle ve vědě. Spojením těchto dvou předností vznikne Olomouc – historické univerzitní město s budoucností. Krásné, plné chytrých a šikovných lidí, výjimečné kvalitou života.

Prestižní metropole a spokojení občané

A proč jsme si jako ideál zvolili – směle, ale s pokorou – právě město Oxford? Právě ono nám totiž symbolizuje to, co chceme z Olomouce vytvořit: místo, kde se snoubí historie a tradice s moderností a prosperitou. Kde z talentu koncentrovaného kolem univerzity profitují úplně všichni, a kde univerzita přitahuje nový byznys či ho prostřednictvím svých absolventů sama vytváří. Místo, kde se příjemně žije, kde se cítíte bezpečně, kde chodíte s radostí do práce, ať je jakákoli. Kde se vyplatí být řemeslníkem i úředníkem, učitelem i hospodským, vědcem i prodavačem. Místo, kde chcete vychovávat děti i užívat podzimu života. Místo s podmanivou architekturou, kde z každého průčelí vane magický duch historie, ale které zároveň využívá všech vymožeností digitálního věku. Místo, kde lidé mají přednost před auty, a kde je radost cestovat veřejnou dopravou. Místo, které je bez ohledu na velikost opravdovou metropolí a neodolatelným magnetem pro turisty z celého světa. Místo jako ze škatulky. Zelené a svěží, kde v překrásných parcích potkáváte kočárky i seniory, studenty i cyklisty, zdravé i vozíčkáře. Místo, v němž ve veřejné správě neexistuje nic, za co by někdo nenesl odpovědnost, a kde občanům záleží na vlastním městě. Zkrátka místo, které vám přespolní závidí.

Pomozte nám vytvořit město krásné a fungující

ProOlomouc je hnutím expertů na fungování moderních měst a přesně takovou Olomouc s vámi a pro vás chceme vytvořit. Máme k tomu dobré předpoklady: jsme urbanisté, architekti, manažeři, dopravní specialisté, lékaři a sociální odborníci – zkrátka jsme experti s vizí, kteří ve všem, co dělají, usilují o kvalitu. K naplnění takové vize však potřebujeme vaši důvěru. Projevte nám ji ve volbách a vybudujme spolu z naší krásné Olomouce město fungující a úspěšné – jako Oxford.

 

 

 

Tomáš Pejpek, zastupitel, kandidát na primátora

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top