skip to Main Content

Obnova parků

Začátek dubna nepřinese Olomouci jen velkou změnu tím, že začíná několikaletá přestavba koryta Moravy. Odehrává se ještě jedna revoluce, menší a asi 100x levnější, ale také významná.
Po mnoha letech začala olomoucká Flóra s obnovou stromů v historických parcích. Odborníci se do olomouckých parků již nějaký ten pátek jezdili dívat na sbírky exotických hub, které napadají dřeviny, a zdánlivě zdravé stromy ohrožovaly pádem návštěvníky parků. I výsadba nových stromů probíhala spíš nahodile než podle dobré zahradnicko-krajinářské koncepce.
Dnešní rozsáhlé kácení na návštěvníka parků působí, jako by tam řádila smršť. Velký rozsah je způsobený tím, jak dlouho byla obnova parků odkládána. Kdyby byla průběžná, nemuselo to dojít tak daleko. Je dobře, že konečně začala, i pro dnešní generace Olomoučanů to znamená, že za parky s hotovou kompozicí budou muset jezdit do Průhonic nebo Kroměříže.
Obnova probíhá na základě průzkumů stavu stromů a podle návrhu pana architekta Pavlačky. Flóra i magistrát si uvědomují, jak těžce lidé kácení nesou, a snaží se alespoň o obnově parků co nejlépe informovat. Obnova je naplánovaná na několik let, letošní začátek bude stát asi 1 mil. korun.
Jeden a půl století staré parky spojené s historickým jádrem města jsou rodinným stříbrem, které jsme zdědili po našich předcích. Je dobře, že se jim po dlouhé přestávce zase začíná věnovat pozornost.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top