skip to Main Content

Zeď starého hřbitova na Kopečku – městská hanba a občanská odvaha

Destrukce staré hřbitovní zdi na Svatém Kopečku ve finále posvěcena úřady, ale kauza nekončí.
 
Stavby z veřejných financí by měly být vzorem – kvalitou návrhu a vlastní realizace, hospodárností i legislativní čistotou . . .
V září loňského roku šéfka magistrátních památkářů Mgr. Vlasta Kauerová povolila i přes nesouhlas Národního památkového ústavu totální rekonstrukci původní barokní hřbitovní zdi z režných cihel a následně rekonstrukci povolil stavební úřad magistrátu. Dnešní skutečnost je však ještě horší. Původní zeď je kompletně včetně základů bourána a nahrazována necitlivou a nevhodnou novou zdí z šedých betonových tvárnic.
S touto situací se nesmířil pan Milan Řehák, obyvatel Svatého Kopečka a rozeslal dlouhou řadu stížností a oznámení kompetentním orgánům a osobám – od primátora a hejtmana přes arcibiskupa olomouckého a pražského až po krajský úřad a ombudsmana. A výsledek se dostavil – v červnu 2016 nařídil krajský úřad stavebnímu odboru magistrátu bezodkladné zahájení řízení o odstranění černé stavby a na pochybení stavebního úřadu upozornil také ombudsman.
K odstranění nové a obnově původní zdi ovšem nedošlo. Stavební úřad naopak novou betonovou zeď dodatečně povolil – z pohledu památkové péče je dle jeho názoru vše v pořádku, protože Mgr. Kauerová nemusí odborný názor Národního památkového ústavu respektovat. Tady by mohla smutná kauza beznadějně skončit, ale pan Řehák se nevzdává – opět apeluje na primátora Staňka, píše novou stížnost krajskému úřadu, na Nejvyšší státní zastupitelství podává trestní oznámení a obrací se až na ministra kultury.
Možná si právě říkáte – “zaroste to břečťanem, tak co?” – ovšem fakt, že se člověk na úřadech nedovolá základní úcty ke kulturnímu dědictví je na velkou pováženou, neboť ztráty jsou zpravidla nevratné. Pan Řehák bojuje i náš boj a jeho důslednost a odvaha zasluhují náš obdiv a uznání.
Na kauze stojí za pozornost ještě další skutečnosti:
° investorem akce jsou Hřbitovy města Olomouce, příspěvková organizace, stavba je tedy financována z veřejných prostředků
° Hřbitovy města Olomouce má v gesci náměstek RNDr. Ladislav Šnevajs, člen KDU-ČSL, která se k odpovědnosti za zachování kulturního dědictví dlouhodobě hrdě hlásí
° katolická církev, která je vlastníkem hřbitova, se v celé záležitosti dosud vůbec neangažuje
° jde o nebezpečný precedens pro prosazování dalších necitlivých zásahů na Svatém Kopečku
 
. . . vše dále sledujeme a pana Řeháka podporujeme
 

podle Mgr. Kauerové je nová betonová zeď přípustnou náhradou té původní cihelné
podle Mgr. Kauerové je nová betonová zeď přípustnou náhradou té původní cihelné
 
bourání zídky . . . smutné a zbytečné
bourání zídky . . . smutné a zbytečné
 
 
 
 
 
vozit cihly na skládku pečlivě zabalené do fólie se podle majitele stavební firmy Pavla Höniga vyplatí
vozit cihly na skládku pečlivě zabalené do fólie se podle majitele stavební firmy Pavla Höniga vyplatí
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
s ochranou mladých stromků si nikdo hlavu nelámal
s ochranou mladých stromků si nikdo hlavu nelámal
 
chodíme kolem
chodíme kolem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top