skip to Main Content

Namiro je symbolem olomoucké bezradnosti

Snad žádný jiný projekt neukazuje zřetelněji, že způsob olomouckého vládnutí se od dob realizace prodělečného aquaparku vůbec nezměnil. Odhaluje až na kost slabiny politiků, především z ODS a ČSSD, v podobě nekompetentnosti ve dvou základních komunálních oborech, územním plánování a ekonomice města.
Namiro je stále prázdné.
Klíčová nezastavěná parcela měla podle koncepce města sloužit k budoucímu propojení zeleného parkového prstence kolem městského centra, konkrétně k propojení Čechových sadů a volnočasového areálu u plaveckého stadionu. Místo parku ale již druhým rokem hledíme na poloprázdný dům, který před bankrotem zachraňuje pouze pro město nevýhodná dlouhodobá smlouva na pronájem kanceláří pro magistrátní úředníky.
Na začátku (řekněme někdy v roce 2007) tedy byl městský pozemek a jistá společnost Namiro, která podle svého jednatele Romana Navrátila již pátým rokem usilovala o postavení parkovacího domu na tomto pozemku (1). Za normálních okolností dost nepochopitelná věc, málokdo vyvine několikaletou energii na to, aby si postavil dům na cizím pozemku. Navíc by šlo o dům převážně parkovací, u něhož finanční návratnost není úplně samozřejmá (vzpomeňme na prázdný parkovací dům v Koželužské ulici).
Podle obchodního rejstříku byl Roman Navrátil společníkem současného hejtmana olomouckého kraje a tehdejšího radního za ČSSD Jiřího Rozbořila (radním byl v období, kdy se podepisovaly klíčové smlouvy týkající se Namira). Rozbořil s Navrátilem v roce 1996 spoluzakládali společnost Slunovrat spol. s r.o., oba společnost opustili v roce 2010. (2)
[ezcol_1half] Město chce dům
Ke konci roku 2007 radnice vyzvala podnikatele, aby předložili návrh parkovacího a administrativního domu a na jaře následujícího roku vybrala vítěze, kterým je, překvapivě, společnost Namiro. „Vybrali jsme návrh společnosti Namiro, protože nejvíc odpovídal požadavkům města. Magistrát obdržel projekty od čtyř subjektů, jenom dva z nich však byly zaměřeny převážně na parkovací místa. Namiro předložilo návrh, který počítá s největším počtem míst pro stání, a to mělo při našem rozhodování největší váhu,“ uvedl někdejší primátor města, Martin Novotný (ODS) v Olomouckém deníku (3). Podle něj jsou klíčové také otázky kapacity pro zaměstnance radnice a zejména speciální parkovací režim pro obyvatele Olomouce, kteří na městském úřadě vyřizují své povinnosti.
[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end][action animation=““]Společnost Namiro, s.r.o. vznikla podle obchodního rejstříku v roce 1998. V průběhu své existence se zabývala mnoha činnostmi. Přes zemní práce, impregnaci dřeva a silniční nákladní dopravu se dostala k provádění staveb nebo ostraze majetku a osob. Pokud si však budete chtít nějakou ze služeb této společnosti objednat, zjistíte, že neexistuje žádný telefonní nebo e-mailový kontakt. Jediný kontakt, který v souvislosti se slovem Namiro najdete, jsou webové stránky Hanácké realitní kanceláře, která se již dva roky marně snaží prodat nebo pronajmout obchodní prostory v přízemí a luxusní byty v nejvyšším podlaží.
[/action] [/ezcol_1half_end] Výhody pro Namiro
V září roku 2009, stále ještě v období velké koalice ODS a ČSSD, město podepsalo se společností Namiro smlouvu o smlouvě budoucí, podle níž si město mimo jiné pronajímá přes 6 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch v plánované budově. Za tento akt si radnice vysloužila kritiku od Tranaparency International a následně si také vyslechla verdikt od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že spáchala správní delikt a musí zaplatit pokutu 300 tisíc korun (4). Úřad mimo jiné konstatoval: „Jednání zadavatele nezákonně narušilo samotný princip zadávání veřejných zakázek, tedy zachování soutěžního prostředí, na němž je zadávání veřejných zakázek založeno, a které má umožnit z co možná nejširšího okruhu podaných nabídek vybrat nejvhodnější plnění pro zadavatele. Toto porušení zákona je podle Úřadu jedním z vůbec nejzávažnějších porušení zákona.“
[ezcol_1third][action animation=““]Je zvláštním paradoxem, že zatímco radnice vedená ODS vyjednává pro kanceláře městských úředníků cenu 3.500 korun za metr čtvereční a rok, své vlastní stranické sídlo v zrekonstruovaném objektu Městské knihovny na náměstí Republiky (dům patří městu) si pronajímá za pouhých 190 korun za metr čtvereční a rok. Podle tohoto klíče tak ODS město za deset let připravila o více než 4 miliony korun.
[/action] [/ezcol_1third] [ezcol_2third_end] Součástí verdiktu z roku 2013 jsou citované pasáže ze zmíněné smlouvy a občané se tak mohli vůbec poprvé dozvědět nové skutečnosti týkající se kritizovaného nájmu kancelářských ploch. Především jak výhodná je smlouva pro společnost Namiro. Než byla vůbec zahájena stavba, měl soukromý investor jistotu desetiletého zisku z nájmu kolem 22 milionů korun ročně s bonusem každoročního navýšení ceny podle aktuální míry inflace. To dělá za deset let dalších 5 milionů korun. Mimoto smlouva o smlouvě budoucí zavazovala město tak, že v případě nepodepsání smlouvy o pronájmu po kolaudaci stavby musí společnosti Namiro zaplatit pokutu ve výši 100 milionů korun.
Smlouva byla podepisována v době, kdy celosvětová krize byla v běhu a ceny nemovitostí se řítily strmě dolů. Je zvláštním paradoxem, že zatímco radnice vedená ODS vyjednává pro kanceláře městských úředníků cenu 3.500 korun za metr čtvereční a rok, své vlastní stranické sídlo v zrekonstruovaném objektu Městské knihovny na náměstí Republiky (dům patří městu) si pronajímá za pouhých 190 korun za metr čtvereční a rok. Podle tohoto klíče tak ODS město za deset let připravila o více než 4 miliony korun. (5)
V roce 2010 skončila velká koalice ODS a ČSSD a na radnici se dostala TOP09 slibující rozpočtové úspory. Ivo Vlach o rok později v MF Dnes přiznává: „Už dnes si olomoucký magistrát pronajímá kanceláře například ve[/ezcol_2third_end]Švédské ulici, kam chodí lidé platit za svoz odpadu, nebo v budově ve Vejdovského ulici, kde sídlí agenda řidičů. Tyto prostory jsou však pronajaty mnohem výhodněji než ty, které nabízí Namiro.“ (6)
 
Projedená budoucnost
Po dlouhých vyjednáváních se nakonec radnice domluvila na snížení nájmu z 3.500 na 2.990 korun za metr čtvereční a rok (7). V porovnání s aktuální nabídkou na trhu je ale částka stále vysoká. Prostory v podobné kvalitě jsou běžně k sehnání za o třetinu nebo dokonce polovinu nižší cenu, levněji je dokonce v nově otevřených luxusních kancelářích v Silo Tower.
[ezcol_1half]Jaká je konečná bilance této nepovedené operace „Kulový blesk“? V krátkodobém horizontu deseti let město zaplatí na nájemném v Namiru přes 200 milionů korun. Aby ale měli radní z čeho nájem platit, musejí prodávat vlastní domy, ze kterých předtím úředníky do pronajímaných prostor přestěhovali. Prodej domů však vázne, zájemci nejsou a domy jsou tak prodávány za nižší cenu. Ze tří vystěhovaných domů se podařilo prodat jediný, a to dům U zlatého jelena, který za 60 milionů koupil známý olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, přítel Ivana Langera (9). Radnice přitom mohla každý rok místo nájemného v Namiru opravit jeden ze zmíněných historických domů.
[/ezcol_1half] [ezcol_1half_end][action animation=““]Ceny za nájem v Olomouci:
Tř. 8.května, 80 m2                1500 m2/rok
Silo Tower, 168 m2                 2940 m2/rok
Tř. Svobody, 130 m2               2300 m2/rok
Tř. Kosmonautů, PVT, 100 m2   2000 m2/rok
Riegrova Baťa, 172 m2             1200 m2/rok
Tř. Kosmonautů, BEA               3000 m2/rok  (8)
[/action] [/ezcol_1half_end] Pokud se městu podaří prodat i ostatní domy, vznikne po deseti letech zvláštní situace. Město nebude mít ani své domy, kde úředníci sídlili, ani peníze, ze kterých by platilo nájem v Namiru pro další období. Radnice pod vedením ODS, TOP09 a KDU-ČSL tak doslova projídá svou, vlastně naši budoucnost. Namiro má kromě svých vlastníků přeci jen ještě jednoho vítěze. Je to již zmíněný hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Podle katastru nemovitostí jsou totiž s manželkou již druhým rokem jedinými fyzickými osobami, které obývají byt v nejvyšším podlaží (10). Přejme jim, aby brzo našli sousedy, a vlastníkům Namira, aby prodali nebo pronajali obchodní prostory v přízemí, které také druhým rokem zejí prázdnotou.

 
Poznámky a odkazy:
1. Olomoucký deník, 18. 10. 2007 – Radnice má zájem o parkovací dům.
2. Informace převzata z oficiálního výpisu z obchodního rejstříku.
3. Olomoucký deník, 14. 3. 2008 – Matej Slávik: Stavba patrového parkoviště v Hynaisově hodně podraží.
4. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže – ROZHODNUTÍ: S33/2013/VZ-23828/2013/513/KST.
5. Odpověď na žádost o poskytnutí informace podle Zákona 106/99 od Knihovny města Olomouce, p.o. ze dne 11. 9. 2012
6. MF Dnes, 22. 2. 2011 – Petra Klimková: Olomouc nechce platit za pronájem kanceláří dvacet milionů ročně.
7. MF Dnes, 31. 5. 2013 – Michal Poláček: Olomouc bude za úředníky v Namiru nakonec platit jen 18 milionů ročně.
8. Zdroj: http://www.sreality.cz
9. MF Dnes, 23. 8. 2013 – Michal Poláček: Olomoucký Zlatý jelen změnil oboru. Kyselý zaplatil šedesát milionů.
10. Zdroj: http://nahlizenidokn.cuzk.cz

21 komentářů k zobrazení

  1. A to autor článku taktně pomlčel o architektonických kvalitách stavby, vizuálně připomínající dort pejska a kočičky a navazující na estetiku socialistického realismu. Ošklivější budovu aby člověk pohledal. A hyzdit město bude další desetiletí, ba staletí…

    1. Souhlasím s tímto posouzením stavby pro 21.století, která tak v sousedství „ušatého domu“ vytváří společně dokonalou ostudu mezi novostavbami v Olomouci, vytváří jakýsi nedefinovatelný stavební pasloh, nad kterým budou potomci kroutit hlavou.

  2. To je dobré, a všichni jsou pořád na svobodě a ještě lákají v dalších volbách. Jak to, že to tak je, Olomoučáci nemají koule to na té radnici napravit. pořád stejné strany a srajdy.

  3. Samozřejmě, že všichni budou volit tradiční strany. Vidíte, že pan Rozbořil to po tom všem bez problému dotáhl na hejtmana.

  4. A to zřejmě pro úředníky žádné nájemní prostory v Namiru nebyly potřeba. Jednal jsem nedávno na jednom z odborů magistrátu, po paměti a sletmým pohledem na označení dojel do příslušného patra budovy v Hynaisově ul., , abych zjistil, že jejich kanceláře jsou prázdné a oni přestěhování do nájmu v Namiro…. Chce se mi blejt, vymeťme tu svoloč …

  5. Je to arogantní výsměch nám všem! Co si ještě sakra necháme líbit? Nebo to snad byla vůle voličů???

  6. Komu věřit? Lidé jsou prostě nenapraviitelně zlí a chamtiví zvlǎště ti , kterÍ se dostanou ke korytům/promiňte vy čestní kterých je pramálo/ a my ostatní? Jak se zachovat? Především se nedejte – jak se říká – ukecat, podplatit atd zvláštně při volbách ale i iinak obálamutit Jste přece myslící ,,,,nebo. ne?

  7. Typický příklad toho, jak si naši zvolení představitelé dokáží pod sebou uřezat větev a ještě na tom vydělat. Asi nejsou tak úplně hloupí. Proto je zase půjdeme volit

  8. Podívejte se na kandidátku, JUDr. Rytíř, už je asi ve třetí straně, marně, pí. Boková
    téměř 80 paní, která vleze všude, kde z toho něco má a do třetice samá ctnost a lidumilka ing. Taclová, která vyhodila z JITRA všechny zaměstnance a nahradila je svými známými.

  9. Já jsem se v Namiru pohádal už před 6 týdny, když jsem zjistil, že doklad o zaplacení se dá vyzvednout jen do pár sekund po zaplacení. (Nejspíše záměr) Tak jsem je donutil napsat doklad ručně. Doklad jsem sice nepotřeboval, ale vytočili mě faktem, že zkrátili bezplatné parkování pro vyřízení věcí na magistrátu z 30 minut na zcela nereálných 15 minut, což 90 % lidí na magistrátu nestihne.
    Také jsem vyslovil podezření na korupci když kanceláře mají v této soukromé budově která zase získala vyšší tlak na parkování tím, že magistrát zrušil volná parkovací místa v okolí značkami.
    Výsledkem je, že výstavbou garáží ubylo parkovacích míst, neb tam nikdo nechce parkovat, poněvadž už to není zadarmo. Navíc si umím představit dost lidí kteří se tam ani nedokáží vytočit. Byl jsem tam jedenkrát, ale také jsem musel místo plynulé jízdy jedenkrát navíc couvnout aby mi vyšel rejd.
    Doporučuji Namiro bojkotovat. Za chvíli by udělali parkovací dům z každého volného parkoviště.
    Správné řešení při tom je vymístit Magistrát ze středu města na okraj kde lze parkovat a dojet autem, na kole či MHD. V centru bydlí minimální procento na rozdíl od sídlišť a tak jediný smysl to má pro nejvyšší úředníky kteří tam mohou autem a pro řadové úředníky, že magistrát je lidem méně dostupný a tak mají méně práce a více času lítat po městě po nákupech.

  10. O parkování i vjezdu automobilů do centra jsem několikrát publikoval články v místním tisku, Co se týká Aqaparku, ten jsem kritzoval i s jeho stavbou ještě před započetím prací. Leč MHD nezastaví u TESCA -snad proto, že se nevyplatí zastavovat!!!Zato zajíždí kolem parkovišť až před vchod Aqaparku!
    Rozšiřovat se o těch hrůzách Namira, Ušáku, SilaTover a Šantovky-kde v roce1997 bylo moře vody i několik metrů… Stejně jako ohavnost „Tesaříkova údu“ na Kosmonautů…
    Ne příliš št´astně vyřešené přednádraží-na které jsem upozorňoval ještě před stavbou, kdy mi hlavní projektant řekl do očí, že už je pozdě na návrhy a námitky…
    Můj návrh p. Tesaříkovi o možnosti úklidu bezdomovců do tehdy volných budov na letišti…vplynul do zracena, neb jeho odpověď nepřišla.
    Rozhovor s tehdejším primátorem Novotným o nevyhovujících projektech silniční sítě okolo Olomouce…
    A není to ani všechno.
    Takže, jen tak dál a budeme na ostudu všem. Když k tomu připočtu snahu o navýšení turistů-návštěvníků našho docela hezkého města. Ale jen do chvíle, kdy návštěvníci pocítí v pro ně neznámém městě nutkání odskočit si na stranu! Jen restaurace se svými WC to taky není řešení.
    Na jedné straně chyba, na druhé dobrá zpráva, že v prostorách pozdně středověké Mincovny! už není veřejné WC. namísto, aby zvýšilo rating města rekonstrukcí této neběžné pmátky, neb měst, kde byly mincovny v republice zase tolik není. Snad se nedočkáme stavu, kdy na místě Aristonovy kašny, kde před dávnými léty bylo veřejné ulehčovadlo.Starší olomoučaní rádi vzpomenou. Děkuji za odpověď z radnice a ohlasy. Holiš.

  11. Nic není domyšleno. Podle platných předpisů může mít nákladní vozidlo s přívěsem délku až 21m. Téměř všechny kruhové objezdy v Olomouci jsou spíše květináče, které neprojíždí normálně ani kloubový autobus. Výjezdy z kruháčů jsou téměř kolmé a zase se nepočítá s délkou vozidla. Na Lezecké ulici vznikl nový přechod pro chodce těsně u zastávky autobusů + plná čára. Policie měří rychlosti, ale to, že spousta řidičů lepších vozidel nedává znamení ani při odbočování vlevo nikdo netrestá. Proč nemůžeme mít v pravidlech silničního provozu povinnost dávat znamení již při zařazování do odbočovacího pruhu a toto znamení musí zůstat v provozu až do úplného odbočení, Klesla by určitě nehodovost zcela jednoduchým způsobem. Jízda řidičů v ČR je značně nepřehledná. Pracovníci magistrátu by měli chodit na testy a důkladné přezkoušení pravidel silničního provozu snad každý rok aby neschvalovali takové nesmysly. Dále když jedu od Prostějova do Olomouce, tak musím odbočit doprava a vozidlo jedoucí směrem na Ostravu jede rovně a pak podjíždí silnici do Olomouce aby vlastně mohl jet vpravo. Kdo takové nesmysly schvaluje, nebo potřeboval snad někdo získat více peněz za prodraženou zakázku? Zdá se že ty nesmysly schvalují ne docela normální lidé. Trochu jsem odbočil na jiné téma, ale pravdivé

  12. Bohužel volby nám ukázaly kam bude směřovat vedení města. Bývalé vedení urychleně sestavilo koalici se svými předchozími partnery aby je nikdo nemohl přivést k odpovědnosti za jejeich předchozí vládnutí!!!!! Tak se tedy opět můžeme dočkat dalších paskvilů v našem krásném městě ,které tímto ovšem tato vedoucí garnitura hyzdí.Už se konečně „hanáci“ proberme než bude pozdě.

  13. Chce se mě z toho plakat! Již nikdy k volbám, stejně nás podvedou! Chce to zase novou
    revoluci bez klíčů, ale s holemi.!

  14. A to se zde ještě nikdo nezmínil o faktu,že se úředníci z Magistrátu přestěhovali na Hynaisovu,aby se za velké peníze opravil Salmův palác na Horním náměstí.Což o to,opravený je opravdu hezký měřeno pohledem zvenku.Ale vnitřek už málokdo uvidí.Nádvoří se zastřešilo,což by až tak nevadilo,ale ten obrovský prostor v přízemí vč.nádvoří se pronajal Vietnamcům na bazar !!!!!!!!!!!,pak je tam Turek s kebabem a dva „tuzemské“ obchody.1.patro je poloprázdné a další patro úplně prázdné.Nechci se mrzet,jak to tam bude vypadat za 5 let neužívání.
    A máme po volbách a teď zase budeme čumět.

  15. Nynější sestava koalice města Olomouce,je ten největší podvod na voličích co pamatuji.Je to drzost největšího kalibru,vyšachovat ANO,jako vítěze voleb.ODS a ČSSD se postarají o naše blaho,to nakonec vidíme na nové budově NAMIRO.Osuda !!!

  16. je podivuhodné,že dodnes radnice tvrdí,že to počítali a že platit nájem v Namiru je výhodnější než opravovat domy v historickém centru.,což mi hlava nebere.Takto rozprodají domy v centru několika gaunerům,kterým je šumafuk co v nich bude,hlavně když to ponese aspon chvilku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top