skip to Main Content

Mapa prodejů pozemků – náš příspěvek pro Olomouc

Po Olomouci se delší dobu proslýchá – všechny pozemky už prodali, město už žádný majetek nemá. A je pravda, že když se díváme po pozemcích, najdeme takové, které město už dávno prodalo, a přitom na nich nic pořádného nestojí. A také občas slýcháme, jak si někdo zkouší koupit kus veřejné cesty a oplotit si ji, jako se to stalo nedávno na Svatém Kopečku.
To nás vede k otázce, jestli Olomouc dobře hospodaří se svým majetkem – tedy i s pozemky. Jestli je prodává tak, aby vznikaly hezké a fungující městské čtvrti, budovy sloužící Olomoučanům, anebo nové firmy s novými pracovními místy. A jestli město neprodává pozemky, které bude potřebovat pro ulice, pro vedení sítí, pro parky. A jestli neprodává pod cenou.
Jak to zjistit? Rozhoduje o tom zastupitelstvo města. Doufáme, že aspoň zastupitelé ty dokumenty čtou, ale máme o tom pochybnosti. Jedná se o desítky stránek na každém zasedání, které popisují jednotlivé prodeje. Občan, pokud si nevybere celou dovolenou, nemá nejmenší šanci zjistit, co město prodává.
[ezcol_2third]
Protože si myslíme, že bez spolupráce a kontroly veřejností správa města nefunguje dobře, připravili jsme projekt, který pomůže všem zjistit, co v této konkrétní věci – nakládání s pozemky – město dělá. Připravili jsme jednoduchou webovou stránku, na které je mapa s označenými pozemky, které v daném roce město prodává.
[/ezcol_2third] [ezcol_1third_end] [action animation=““] Odkaz na mapu prodejů pozemků >>
[/action] [/ezcol_1third_end] Jedná se o zkušební verzi – zpracované jsou jen roky 2012 a 2013, rok 2011 připravujeme. Mapa obsahuje údaje o vlastnících pozemků pokud to je možné, o velikosti a ceně. Doplníme ještě využití pozemků podle starého a nového územního plánu a další informace.
poz2
Ruční zpracování údajů je náročné – trvalo dosud několik týdnů a účastnilo se ho několik dobrovolníků. Nemůžeme přitom vyloučit, že mapa obsahuje chyby. Pro kontrolu ale aplikace odkazuje u každé parcely na katastr nemovitostí, kde je vidět skutečný stav.
Mapa prodejů pozemků je naším příspěvkem pro srozumitelnou správu města Olomouce. Budeme usilovat o to, aby transparentně fungoval v budoucnosti magistrát sám. Do doby, než to budeme schopni ovlivnit v zastupitelstvu, uvítáme mezi námi dobrovolníky pro mapování prodejů v období 2000 – 2010. Jestli nám s tím chcete pomoct, napište nám.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top