skip to Main Content

Lid to nechce, nebo se spíš bojí radnice?

Radniční listy – platforma, v níž radnice prezentuje nejen praktické informace, ale také své úspěchy, plány a vize. Mnoho let byli radní zvyklí, že nemají aktivní opozici. To se po podzimních volbách změnilo a politici, kteří si zvykli žít v klidu, panikaří. Máme pro vás jeden důkaz za všechny.
Hlas opozice do Radničních listů (ne)patří
Po volbách nabízel primátor Staněk veřejně opozici konstruktivní spolupráci. V radničních novinách se to ale neprojevilo. Koalice, která ovládá redakční radu, sice na začátku vyzvala, abychom předložili návrhy na zlepšení měsíčníku. Na návrhy opozice ale nereagovala. Jediné, co se podařilo prosadit, je rubrika krátkých zpráv „Krátce z Olomouce“.
Žádali jsme mnohokrát o informování o událostech, které nejsou jen ke chlubení, ale i k zamyšlení – třeba o soudním sporu kvůli Šantovka Tower a o zkušenostech s novým územním plánem. Avšak měsíce ubíhaly a nic se nedělo. Nakonec jsme požádali ‚natvrdo‘ o uveřejnění článku „Postaví se Olomouc za své památky?“. Podle tiskového zákona radniční noviny musí uvřejnit vyjádření zastupitele do tří měsíců.
Protože se sešly i další příspěvky, které se koalici asi nehodily do krámu, rozhodlo se na podnět primátora Staňka v dubnu, že v Radničních listech vznikne od ostatního obsahu oddělená pravidelná rubrika, kde budou politické strany a hnutí publikovat vlastní informace a názory. Změnu mohli čtenáři zaznamenat v čísle 4/2015, kdy střední dvoustranu „Prostor pro zastupitele“ obsadily sloupky zastupitelů (koaličních i opozičních).
Avšak ouha, na poslední redakční radě se strhla bouře, kterou vyvolal primátor Antonín Staněk, jenž za mocného souhlasu ostatních členů rady navrhl okamžité zrušení této dvoustrany. Prý mu chodí velké množství pobouřených e-mailů od Olomoučanů (podrobnosti nám neřekl). Tento návrh byl následně schválen osmi hlasy, jen naše zástupkyně byla proti. Radniční listy tak tedy zapomněly, že ve volbách přišli k urnám i lidé, kteří koaliční zastupitele nevolili.
Strach a nervozita
Lekli se radní toho, že se v rubrice objevily i zatím neobvyklé informace a kritické názory? Že radnice ztratila 100% kontrolu nad obsahem Radničních listů? Radní by rádi tuto tiskovinu dál vedli jako svou výkladní skříň, v níž je vše krásné a nablýskané.
Chtěli jsme prostor v Radničních listech využívat k vyvolání diskusí o tématech, která Olomouc pálí, ale radnice před nimi raději zavírá oči. Chtěli jsme nabídnout jiný pohled na věci, které radní prezentují jako samozřejmost. Chtěli jsme být konstruktivní opozicí. To vše na základě domluvy, kterou koalice prosadila a vzápětí zase zrušila.
Zákon je na naší straně
Přestože jsme chtěli fungovat na základě vzájemné dohody, radnice je proti. Naštěstí je na naší straně tiskový zákon, který říká, že vydavatel musí poskytovat objektivní a vyvážené informace a „poskytnout přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory členů zastupitelstva“. Budeme tedy naše příspěvky dál posílat do redakce Radničních listů. Ta má 3 měsíce na publikování. Počítáme, že tuto lhůtu bude plně využívat. Také počítáme s redakčním krácením. Proto se tyto texty budou objevovat v předstihu na našem webu a v plné verzi.

1 komentář k zobrazení

  1. Tak mail panu Staňkovi s žádostí o opětovné vytvoření zrušeného prostoru pro strany zastupitelstva odeslán. OŠ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top