skip to Main Content

Kam nás vede Strategie ITI ?

Jednou z priorit by mělo být posunutí dopravy v Olomouci do 21. století (foto: visitdenmark.com).

 

Jedním z důvodů, proč se ‚architekti‘ pustili do politiky bylo, že Olomouc nikam nesměřovala. Ať jste se zeptali primátora nebo řadového úředníka – mimo pořádání koncertů nevěděli, co dělat, aby Olomouc prosperovala. I když analýz a koncepcí měli plné zásuvky.

Hned po volbách jsme se začali zajímat o to, co se skrývá za tajemnou zkratkou ITI. Jde o dotační program, který má přinést v příštích letech souměstí Olomouce, Přerova, Prostějova a okolí několik miliard korun z Evropské Unie. Cílem programu je pomoci naší konkurenceschopnosti – zlepšit podmínky pro zaměstnávání, podnikání i život lidí. Je to přesně to, co potřebujeme, protože náš kraj zaostává – v zaměstnanosti, inovacích, nabídce kvalitních pracovních míst i ve výši platů.

Nebylo jednoduché zjistit, co se pod hlavičkou ITI doopravdy chystá. Po apelech na odpovědného náměstka uspořádala radnice seminář pro zastupitele (ne pro veřejnost, ani pro podnikatele) a začala uveřejňovat na webu pracovní dokumenty. Co jsme se z nich dozvěděli? Třeba, jakou má naše mnohamiliardová strategie vizi:

[fontawesome_icon name=“icon-quote-left“ size=“1″ type=““ color=“#ef3434″ style=“normal“ bgcolor=““]  … zvýšení konkurenceschopnosti Olomoucké aglomerace, a to zejména díky zvýšení ekonomické výkonnosti místních podniků a rozvoji místní znalostní ekonomiky a také zlepšením podmínek na trhu práce v aglomeraci. Nezbytnou podmínkou pro zvýšení konkurenceschopnosti je pak zlepšení místní a regionální infrastruktury a kvalitní životní prostředí.

Rozumíte tomu? Víte, na co se budou peníze ze společného měšce dávat? Jak se bude plnění kontrolovat? Já ne. Srovnejme to s ITI Ostravy:

[fontawesome_icon name=“icon-quote-left“ size=“1″ type=““ color=“#ef3434″ style=“normal“ bgcolor=““]  Ostrava 2025: Přitažlivá pro život, práci i podnikání. Ostravská aglomerace je ekonomicky prosperující a vyspělou průmyslovou oblastí. Umí využít svůj unikátní technický um, znalosti, tradici a partnerství. Obyvatelé aglomerace mají chuť a možnosti se zde kvalitně vzdělávat, mají dostatek atraktivních pracovních příležitostí a takové podmínky pro život, díky kterým zde mají důvod žít.

Možná, že to vypadá podobně, ale není. Nesrozumitelný jazyk nám říká, že olomoucká radnice se, bohužel, nepoučila z minulého sedmiletého programového období a stále neví, co má udělat, aby se nám dařilo lépe. Celý připravovaný program připomíná spíš než plán pytel náhodných nápadů – některé dobré, některé nedomyšlené, ale dohromady nesměřují nikam. Jenže pouhé porcování medvěda dnes nestačí, neboť naši sousedé, ale i další regiony ve střední Evropě cílevědomě pracují. Ve skutečnosti to znamená, že Brno, Ostrava a možná i Zlín nás zase o kus předběhnou. Chceme to tak?

Před měsícem jsme poslali Řídícímu výboru ITI obsáhlé připomínky. Vedoucí politici zatím nereagovali, ale věřím, že se naše městská rada snaží alespoň trochu program ITI na poslední chvíli zlepšit. Chtějme po radnici, aby nás všechny pravidelně a podrobně seznamovala s vývojem této miliardové strategie.

Koho to zajímá víc, na www.olomoucka-aglomerace.eu najde dokumenty ITI a zde naše Připomínky k ITI Olomoucké aglomerace – verzi 25. 5. 2015.

příspěvek pro srpnové Radniční listy

1 komentář k zobrazení

  1. Dobrý den pane architekte Pejpku,
    gratuluji k velmi trefnému komentáři k stále ještě připravované strategii ITI. Odpověď na vaše diskuzní otázky je velmi jednoduchá. Informace o strategii ITI se velmi těžko získávají nejen vám opozičním politikům, ale i těm koaličním, protože její přípravu má na starosti jeden velmi nekomunikativní vedoucí odboru evropských projektů. Podobné výtky k nekomunikaci s partnery (podnikateli, veřejností a pod.) znějí i z řad schvalujících orgánů, zejména MMR. Navíc strategii připravuje a bude mít za úkol její naplnění člověk, který nebyl schopen v minulém plánovacím období vyčerpat téměř čtvrtinu dotací (100 mil. Kč ze 450 mil. Kč) alokovaných pro město Olomouc v rámci tzv. Integrovaných plánů rozvoje města a území. Nechci aby tento můj příspěvek vyzněl nějak zaujatě, ale příprava strategie je hlavně o komunikaci s širokým spektrem partnerů, která zkrátka neprobíhala a neprobíhá. Navíc se jedná o jasně doložitelná fakta.
    Na závěr si myslím, že koalice nakonec strategii schválí a prosadí i přes odpor opozice (nakonec čas je neúprosný a nic jiného nezbývá) a nějaké milióny, možná stamilióny to snad Olomouci přinese. Nebude to ale, dle mého názoru, bohužel znamenat rozkvět Olomouce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top