Jak olomoucká radnice podporovala developera, až možná přijde o heliport
15. září 2014, na posledním zasedání minulého zastupitelstva, odsouhlasili po bouřlivém jednání zastupitelé nový územní plán. Prosadila jej ODS s podporou TOP09 a KD-ČSL, proti byli ČSSD a KSČM. Součástí nového územního plánu byla přeměna velké plochy krajinné zeleně na temeni Neředínského horizontu (vedle hřbitova na Nové Ulici) na stavební pozemky. Majitelem necelých 7 ha je prostřednictvím dceřinné společnosti Technologický park a.s. společnost GEMO HOLDING, a.s..
V březnu 2015 projednávalo zastupitelstvo petici občanů Zachraňme Neředínský horizont. Argumenty občanů, hnutí OpO a ProOlomouc za uchování příměstské zeleně a za to, aby se zastavitelné plochy znovu prověřily pořízením změny nedávno přijatého územního plánu, koalice odmítla. Údajně kvůli obavě z náhrady škod. Náhrady škod by ovšem mohly přicházet v úvahu u pozemků u ul. Okružní, ale ne u pozemků Gema. Zastupitel Ivo Vlach (TOP09) na zastupitelstvu uvedl: “ … že vždy bude velice opatrně přistupovat k omezování soukromého vlastnictví a že není zastáncem plošného redukování zastavitelného území, a to zejména v případě, že se to týka ze 100 % pozemků soukromých vlastníků. .. “
Gemu se však již dříve podařilo to, co se nepodařilo záchranné službě – koupit pozemek na sousedním heliportu. Sousedství startujících vrtulníků není samozřejmě pro jeho byznys – stavební pozemky v exkluzivní lokalitě – to pravé ořechové a bude se snažit všemi prostředky heliport, do kterého olomoucký kraj investoval už desítky milionů korun, z okolí budoucích rodinných domků vyštípat.
Předevčírem zveřejnil případ olomoucký zastupitel a kandidát na senátora Milan Brázdil (ANO). Případ není jen selháním Olomouckého kraje, který si nepohlídal své investice i funkčnost záchranky, ale je také selháním územního plánování v Olomouci. Nechce se věřit tomu, že by zkušený architekt Kynčl, autor územního plánu, sousedství vrtulníků a navržené plochy pro bydlení opomenul. Stejně tak se dá jen obtížně věřit, že o tom nevěděl pověřený zastupitel pro územní plán Martin Novotný, který zpracování územního plánu za město fakticky řídil. A ani odbor Koncepce a rozvoje v minulém roce, když se Neředínský Horizont znovu na zastupitelstvu otevřel, nové zastupitele na problém neupozornil. Nebýt velké náklonnosti olomoucké pravice k developerům, dalo se tomu však předejít. Nebo není ještě pozdě?
http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/prestehujte-heliport-tlaci-developer-kraj-drzi-v-sachu-pozemkem-20160914.html
0 komentářů k zobrazení