skip to Main Content

Hlavní architekt před volbami

Měsíc před volbami přišla městská rada s tím, že zřídí funkci městského architekta.          >> článek na iDnes.cz
Z tisku plyne, že radní chtějí zřídit nové oddělení a přivést tam „uznávanou autoritu v oboru“ proto, aby se nedávno vybraný šéf odboru koncepce a rozvoje Marek Černý „mohl opřít o respektované pracoviště městské architektury“.
Nejsem asi sám, koho napadá, proč rada, či spíše ODS chce vytvořit funkci hlavního architekta měsíc před volbami. Je to proto, že žádná veřejná i soukromá velká stavba – jmenujme Dolní náměstí, mosty přes Moravu, Šantovku, úpravu pro tramvaj na Novosady, plán na přestavbu třídy 1. máje – se neobešla bez větších, či menších průšvihů? Je to proto, že pořídili špatný územní plán? A jak s tím souvisí, že už jedno pracoviště plné architektů mají?
Zkusím odpovědět. ODS žádného hlavního architekta nechce. Rozhodně ne takového, ktrerý by měl nějakou pravomoc. Proto ho chce strčit dovnitř úřednického houfu.
ODS dokonce ani neví, k čemu hlavní architekt je. Ve městech, na jejichž tváři se ruka hlavního architekta v minulosti v dobrém podepsala – jmenujme třeba Hradec Králové nebo Litomyšl – byl hlavní architekt pravou rukou primátora a městské rady a pomáhal jim naplňovat jejich představu o rozvoji města. Šlo ale o radnice, které měly vizi a o primátory, kteří se nebáli mít po ruce respektovaného partnera.
V Olomouci naproti tomu radní přehlížejí i ty architekty, které na úřadě mají. Stačí připomenout, že bývalý primátor Novotný řešil nový územní plán bez přítomnosti své „hlavní architektky“ Jany Křenkové – tedy úplně bez opory odborníka. A často se radním odborný názor prostě nehodí – můžeme připomenout, jak nedávno rada umetla cestu věži Spirituália nebo jak v minulosti bezdůvodně prodala důležitý pozemek – parkoviště naproti Okresnímu soudu – firmě Gemo.
K čemu je tedy hlavní architekt? Pomáhá uvést v život vizi politiků o rozvoji města. Pomáhá nastavit regulace v územním a regulačním plánu, stará se o pozemky důležité pro rozvoj města, zodpovídá za to, aby nové veřejné prostory byly funkční a hezké a aby stavby soukromých investorů město obohatily.
Doufejme, že politici, kteří z říjnových voleb vyjdou, to budou vědět.
 

psáno pro Olomoucký Deník

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top