skip to Main Content

Evropské ambice Olomouce

V novinách se opět píše o SEFO. Jako již několikrát dříve přináší noviny v posledních týdnech zprávy o tom, že výstavba Středoevropského fóra, dostavby Muzea umění, se blíží. Noviny také informovaly o tom, že pan primátor Antonín Staněk jednal s ministrem kultury o skutečnosti, že návrh SEFO nevzešel z architektonické soutěže, ale z přímého zadání vybranému architektovi.

Záměr rozšířit expozice olomouckého Muzea umění a představovat výtvarné umění ze střední Evropy je ambiciózní. Otcem myšlenky je pan profesor Pavel Zatloukal, dlouholetý předchozí ředitel Muzea umění, který projekt připravil. Olomouc je díky krásnému historickému jádru a bohaté kulturní nabídce již dnes kulturním centrem. Nová expozice umění v architektonicky vyjímečné veřejné budově by význam Olomouce na kulturní mapě střední Evropy ještě zvýšila.

Ve veřejnosti vzbuzuje silnou polemiku architektonický návrh studia Šépka architekti, který si Olomoučané se značkou SEFO spojují. Konzervativnější Olomoučany návrh svou estetickou radikalitou popuzuje, naopak mnozí jiní, včetně části místních elit, odmítají hanácký konzervativismus, návrh podporují pro jeho modernost a doufají v tzv. Bilbao efekt – totiž že stavba výjimečné budovy od slavného architekta pozvedne věhlas města a zvýší jeho návštěvnost turisty.

V hnutí ProOlomouc jsme přesvědčeni o tom, že návrhy významných veřejných staveb mají být vybírány v architektonických soutěžích. V Evropě je to standardem, který zajišťuje vysokou úroveň evropské architektury. Můžeme se domnívat, že studie pana architekta Šépky, která vzešla z dialogu s investorem před 10 lety, je spičkovým architektonickým návrhem. Nikdo ovšem nemůže tvrdit, že jde o nejlepší možný návrh, pokud se to neověří v konkurenci jiných návrhů v soutěži. Nejlépe v otevřené mezinárodní soutěži, která by přilákala nejen českou architektonickou špičku, ke které pan architekt Šépka patří, ale i architekty a týmy s globálním či evropským renomé.

Mějme ambici dělat v Olomouci věci co nejlépe, na evropské úrovni. Velká proluka v srdci Olomouce je tak důležitá, jako byl pro Prahu třeba záměr stavby Národní knihovny na Letné. Zároveň je třeba říct, že SEFO není tou největší otázkou olomoucké architektury a urbanismu. Je u nás smutnou tradicí, že vedení města věnuje malou pozornost péči o památky (viz Šantovka Tower či nová podoba ulice 1. máje), péči o kvalitní městské a příměstské prostředí a koncepčnímu uvažování o rozvoji města. Připomíná to i skutečnost, že uplynulo další volební období a městu stále chybí hlavní architekt. I tady by Olomouci slušely evropské ambice.

Odkazy:

úvodní foto: mapy.cz

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top