skip to Main Content

Do hokeje tečou netransparentně desítky miliónů. Zjednejme nápravu

Do Hokeje Tečou Netransparentně Desítky Miliónů. Zjednejme Nápravu

Tomáš Pejpek odpovídá na otázky iDnes

Co jsou, podle Vás, největší problémy ve vztahu mezi městem a HC Olomouc?

Jsou dva. Jedním je transparentnost a zákonnost průběžné finanční podpory města klubu. Nejde jen o otázku příjemců veřejné podpory – vlastníci klubu jsou skrytí. Jde také o nájemní smlouvu na zimní stadión. Hokejový klub platí městu symbolické nájemné 1000,- Kč, sám vybírá nájmy od třetích osob a město platí náklady na provoz, energie a údržbu stadionu. Protože klub HC Olomouc s.r.o. vlastní soukromá společnost OL-HOCKEY GROUP a.s., jedná se podle našeho názoru o protiprávní poskytování veřejné podpory. Je alarmující, že nájemní smlouva v takové podobě přetrvává už 15 let. Připomínkovali jsme to na zastupitelstvu již v minulém volebním období, náprava však nepřišla. A nejasností je víc – část majetku např. HCO využívá bez smlouvy.

Druhou otázkou je spolupráce města s HCO při koncipování oprav zimního stadionu či výstavbě multifunkční hokejové haly. Výstavba velké a velmi drahé haly (ani zveřejněných 1,1 miliardy nemusí být konečná částka) je odůvodněna jen tím, že se v Olomouci hraje vrcholový hokej. Kdyby hokejisti HC Olomouc extraligu nehráli, stačil by městu stadión o víc než polovinu levnější z hlediska investice i provozu.

Proto nás zajímá postavení klubu v přípravě této investice – jak se podílí na koncepci změn areálu? Bude se na stavbě spolupodílet finančně? Jak garantuje dlouhodobou udržitelnost budoucí nájemní smlouvy? Na tyto otázky neznáme odpovědi a zastupitelé za ProOlomouc se na ně budou ptát.

Spolupracujete nějak s koalicí na přípravě vztahů mezi Olomoucí a HC Olomouc?

Dosud nás koalice v této věci neoslovila.

Budete vyžadovat nebo se snažit odhalit skutečnou vlastnickou strukturu HC Olomouc?

Olomoucká radnice poskytuje klubu HCO ze své dobré vůle veřejné prostředky v nemalé výši, která úhrnně dosahuje přes 20 mil. korun ročně. Nejedná se o jednu dotaci. Finanční podpora klubu jde různými cestami a oklikami, od přímých dotací klubu a mladým hokejistů, přes zmíněnou nájemní smlouvu a bezplatné užívání majetku až po to, že si městské příspěvkové organizace kupují na stadionu reklamu.

Za takovou štědrost může město bezpochyby žádat o informaci, komu podporu poskytuje. Vlastník klubu, pokud chce městské peníze a férovou hru, nemá důvod se skrývat. Jinak se můžeme se oprávněně ptát, komu jdou městské peníze? Nejsou to třeba i někteří současní či bývalí politici? Transparentnost v nakládání s veřejnými prostředky je úplný základ.

Jak by měl, podle Vás, být nastaven vztah mezi městem a klubem?

Město musí dořešit velké pohledávky vůči klubu a postavit smluvní vztah s klubem na zcela nové, transparentní základy. Smlouvy na reklamu jsou jen malou součástí velkého balíku otázek, které nemusí trápit věrné hokejové fanoušky Kohoutů, ale koalice je musí vyřešit.

>> iDnes.cz: Město chce novou smlouvu s HC Olomouc. Za stadion platí tisícovku ročně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top