skip to Main Content

Avion a politika

ProOlomouc

Návštěvy zasedání olomouckého zastupitelstva jsou poučné i zábavné. Na tom březnovém, na kterém byl zvolen primátorem Martin Major, proběhla zajímavá debata. Zúčastnění: nájemníci v Olomouci známého bytového domu Avion, radní z pravicové koalice, opoziční zastupitel Staněk (ČSSD). Předmět debaty: prodej Avionu obálkovou metodou za cenu 45 mil. Kč.
Nájemníci radním vyčítali: prodáváte nám střechu nad hlavou obálkovou metodou, a ani nám nedáte vědět. Je to nefér a nesportovní. Platíme Vám v nájmech každoročně 4,5 milionu, Vy jste na opravy ani nesáhli. Bydlí tu lidé, kteří nedostanou hypotéku nebo půjčku. Nechceme, abyste dům, který byl postavený jako sociální, s malými byty, vůbec prodávali. Když už ho chcete prodat, jednejte s námi, založíme družstvo a zadlužíme se společně.
Pravicoví radní na to: nabídku ještě nikdo nepodal. Poradíme se, dovolíme Vám to družstvo i koupi domu. Ale abychom si rozuměli – není to žádný sociální dům. Nájemné platíte stejné jako všichni, a sociální domy podle zákona neexistují.
A pan Staněk říkal: ale oni si přece nechtějí dům kupovat – chtějí jen bydlet! Ale nikdo ho neposlouchal.. A nikdo také neřekl, že když si dům na opravy vydělá za 4 roky, a pak každoročně vynáší 4,5 mil, je jeho prodej za 10 ročních nájmů činem špatného hospodáře. Nebo zoufalého?
Ještě horší však je, že si radní neuvědomují, že dům s malinkými byty je i s obyčejným nájemným sociálním bydlením. Že řada lidí, a nejen důchodců, dokáže zaplatit nájem jen tak malého bytu jako jsou ty v Avionu. Když je přimějeme platit za hypotéku víc, budou hladovět nebo požádají o další dávky. Je povinností komunity lidem, kteří jsou slabí, pomáhat, a ne jejich situaci zhoršovat. A už vůbec ne proto, že se špatně hospodaří a že radní chtějí zadlužit ty, kteří se nemohou bránit, a peníze od nich vyinkasovat.
A pro srovnání: roční výdaje Olomouce za aquapark jsou 43 mil. Kč.
 iDnes: Olomouc prodá nejznámější panelák. Nájemníci se bouří, byty chtějí sami
 iDnes: Nejznámější olomoucký panelák Avion nakonec odkoupí sami nájemníci

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top