ProOlomouc odmítá výběr škrtů v rozpočtu města navržených koalicí jako součást ochranných opatření. Úspora 63 milionů je nesystémová a ublíží mj. kultuře a cestovnímu ruchu, tedy hlavním strategickým přednostem Olomouce. To kriticky ohrozí ekonomiku města po skončení nynější krize.
Koalice svolala na pondělí mimořádné zastupitelstvo. Hlavním cílem je schválit úspory ve výši 63 milionů korun a jejich část přesunout na výdaje spojené s ochrannými opatřeními. „Téměř šedesát procent této úspory je přitom dosaženo pouze v jedné oblasti, a to redukci grantového systému o více než polovinu,“ říká Tomáš Pejpek, předseda ProOlomouc. Spíše než o úspoře je tedy na místě hovořit o zásadní redukci kultury (o 80 %), sportu (59 %), programů pro děti a mládež (100 %), prevence kriminality (74 %) a cestovního ruchu (100 %). Tyto segmenty přitom za uplynulé dvě desetiletí spoluvytvořily to, proč je Olomouc i přes své zadlužení a problematický stav infrastruktury skvělé město k životu. Olomoučané to dobře vědí, jak dokládá nedávný průzkum hodnot, jichž si na svém městě cení nejvíce: kulturní a společenské vyžití, památky a historické centrum.
Pokud nyní město vezme postiženým odvětvím a občanskému sektoru uprostřed krize ze dne na den 36 milionů, plánované odpuštění necelých 3 milionů obchodníkům za nájmy a peněz za předzahrádky bude jen plácnutím do vody. „Koalice návrhem špatně vybraných úspor podřezává větev pod životem města. Jinde radnice jednají diametrálně odlišně a postižené ekonomické segmenty všemožně podporují,“ vysvětluje Tomáš Pejpek. Škrty v jiných oblastech rada města navrhla minimální. Celkové úspory v provozních výdajích jsou navrženy 3%, tedy méně, než je jejich plánovaný meziroční nárůst (7%). V investicích nejsou škrty navrženy vůbec.
Návrh úspor je neekonomický a nefér. Kulturní a spolkový život rozhýbou město
ProOlomouc kritizuje návrhy úspor jako nespravedlivé a ekonomicky neprozíravé. Drastické škrtání v grantech je v rozporu s vlažnými úsporami na magistrátu. „Město se chová k různým žadatelům odlišně, aniž by svůj postoj zdůvodnilo. Návrh nebyl s žadateli konzultován, přitom někteří z nich již výdaje zčásti vynaložili,“ upozorňuje zastupitel Petr Macek. Škrty ohrozí kontinuitu bohaté spolkové, sportovní a kulturní činnosti a část segmentu bez pomoci nepřežije. „Kultura a cestovní ruch jsou sektory, které spolu s gastronomií trpí krizí bezprostředně nejvíc. Obnovení kulturního a spolkového života přitom pomůže na podzim rozhýbat město a přinese peníze.“
Dejme na granty alespoň 70 procent. Ušetřit přes 50 milionů umíme jinak
Předseda klubu zastupitelů ProOlomouc Pavel Grasse jednal o úsporách v pátek s primátorem Žbánkem. Už v prosinci jsme navrhli úspory a navýšení příjmů ve třech úsporných balíčcích, které však radnice odmítla. Balíčky obsahovaly mj. razantní škrty zbytných provozních výdajů a revizi potřebnosti investic (např. projektování miliardové hokejové arény, výsledkovou tabuli na Andrově stadionu či vodojem pro hněvotínský průmyslový park) a přinesly by městské kase přes 50 milionů.
Na pondělním zastupitelstvu bude ProOlomouc prosazovat plošné zkrácení všech grantů mimo sociálních na 70 procent původní částky. Důvody:
- již jednou granty schválila Rada i ZMO a organizace s nimi počítají
- neexistuje analýza dopadů na služby, organizace, spolky a občanskou společnost
- s organizacemi škrty nikdo neprojednal
- škrty Rada nekonzultovala s odbornými komisemi, které granty navrhly
Návrh ProOlomouc je kompromisní a jej možné je doplnit, v případě, že se najdou zdroje na další období (léto, podzim) a návrhy znovu projednají odborné komise. ProOlomouc zároveň podpoří zachování grantů na sociální služby i koalicí navržené odpuštění nájmů za nebytové prostory na tři měsíce a letošních poplatků za restaurační předzahrádky.
koaliční návrh koaliční návrh – granty koaliční návrh podrobně