Město v dluhové pasti
06. 12. 2019

Publikoval Tomáš Pejpek

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Desítky let vymýšleli v Olomouci politici projekty, které pomáhaly jejich rodinám nebo byznysu, který si uměl najít ty správné cestičky. Projekty byly vždycky podpořené neprůstřelnými argumenty jako blaho občanů, modernizace města, výhodné půjčky apod. Málokdy šlo přímo o peníze. Někdy spíš o to, získat lukrativní městské pozemky a městské paláce. Jindy o pronájem mnohamiliardového majetku, jako třeba obecní vodovody a kanalizace do rukou zahraničního koncernu. Prodání vlastních budov magistrátu a stěhování úředníků do drahého pronájmu. Stavba mrňavého a 2-3 krát předraženého aquaparku v nákupní zóně místního developera. Ty stamiliónové tunely díky investigativním médiím a práci opozice známe.

Co si méně uvědomujeme je, že ruku v ruce s tunelováním města šlo diletanské řízení radnice. Bez vize a bez realistického plánu, co město potřebuje a jak to zaplatíme. Se strkáním hlavy do písku před tím, že infrastruktura potřebuje údržbu a obnovu. A že špatná rozhodnutí stojí město stamiliony na úrocích z půjček či v nemožnosti čerpat některé dotace. Ještě před loňskými volbami slibovaly některé strany miliardovou hokejovou arénu, velkolepý parking pod třídou Svobody a odvoz odpadků zdarma. A radnice fanfarónsky koupila na stamiliónovou půjčku Andrův stadión.

Teď se ucho utrhlo. Nejen že se rozplývají volební sliby. Ještě v září zastupitelstvo odhlasovalo čtyři velké projekty za 0,9 miliardy a nový půlmiliardový úvěr. Nyní je všechno jinak. Z investic vypadla tramvaj na Novosady, velmi potřebná rekonstrukce odpadového centra ve Chválkovicích se přinejlepším odkládá. Zdraží se jízdné a popelnice. Koalice plánuje na příští rok investice za 560 mil. Kč. To nevypadá špatně, ovšem na pokrytí všech potřeb v příštím roce (investic, provozu, služeb občanům, splátce minulých úvěrů za 188 mil. Kč) radnici chybí stovky miliónů. Vedení města si proto chce vzít novou půjčku (290 mil. v r. 2020), kterou draze přenese dnešní výdaje do dalšího volebního období, a rozpustit v rozpočtu 62 miliónů z vodného a stočného, které posílá Veolie městu na obnovu vodárenské infrastruktury. Ani to na vyrovnaný rozpočet nestačí, takže koalice hodlá sáhnout i k osvědčenému, ale zoufalému kroku, jakým je rozprodej části zbývajících městských nemovitostí včetně bytů za 78 miliónů. 

Ačkoliv město padá do dluhové pasti, na horních palubách korábu městské ekonomiky dál probíhá večírek. Z 16 na 35 miliónů korun mají například stoupnout meziročně výdaje na propagaci a zábavu. Vedení města ještě nevzalo na vědomí, že je nutné provozní výdaje razantně snížit. Víc informací a konkrétní návrhy najdete na našem facebooku po neděli před zastupitelstvem 13. prosince, které bude schvalovat rozpočet města na rok 2020.

Nejnovější články