Tomáš Pejpek odpovídá na otázky iDnes
Co jsou, podle Vás, největší problémy ve vztahu mezi městem a HC Olomouc?
Jsou dva. Jedním je transparentnost a zákonnost průběžné finanční podpory města klubu. Nejde jen o otázku příjemců veřejné podpory – vlastníci klubu jsou skrytí. Jde také o nájemní smlouvu na zimní stadión. Hokejový klub platí městu symbolické nájemné 1000,- Kč, sám vybírá nájmy od třetích osob a město platí náklady na provoz, energie a údržbu stadionu. Protože klub HC Olomouc s.r.o. vlastní soukromá společnost OL-HOCKEY GROUP a.s., jedná se podle našeho názoru o protiprávní poskytování veřejné podpory. Je alarmující, že nájemní smlouva v takové podobě přetrvává už 15 let. Připomínkovali jsme to na zastupitelstvu již v minulém volebním období, náprava však nepřišla. A nejasností je víc – část majetku např. HCO využívá bez smlouvy.
Druhou otázkou je spolupráce města s HCO při koncipování oprav zimního stadionu či výstavbě multifunkční hokejové haly. Výstavba velké a velmi drahé haly (ani zveřejněných 1,1 miliardy nemusí být konečná částka) je odůvodněna jen tím, že se v Olomouci hraje vrcholový hokej. Kdyby hokejisti HC Olomouc extraligu nehráli, stačil by městu stadión o víc než polovinu levnější z hlediska investice i provozu.
Proto nás zajímá postavení klubu v přípravě této investice – jak se podílí na koncepci změn areálu? Bude se na stavbě spolupodílet finančně? Jak garantuje dlouhodobou udržitelnost budoucí nájemní smlouvy? Na tyto otázky neznáme odpovědi a zastupitelé za ProOlomouc se na ně budou ptát.
Spolupracujete nějak s koalicí na přípravě vztahů mezi Olomoucí a HC Olomouc?
Dosud nás koalice v této věci neoslovila.
Budete vyžadovat nebo se snažit odhalit skutečnou vlastnickou strukturu HC Olomouc?
Olomoucká radnice poskytuje klubu HCO ze své dobré vůle veřejné prostředky v nemalé výši, která úhrnně dosahuje přes 20 mil. korun ročně. Nejedná se o jednu dotaci. Finanční podpora klubu jde různými cestami a oklikami, od přímých dotací klubu a mladým hokejistů, přes zmíněnou nájemní smlouvu a bezplatné užívání majetku až po to, že si městské příspěvkové organizace kupují na stadionu reklamu.
Za takovou štědrost může město bezpochyby žádat o informaci, komu podporu poskytuje. Vlastník klubu, pokud chce městské peníze a férovou hru, nemá důvod se skrývat. Jinak se můžeme se oprávněně ptát, komu jdou městské peníze? Nejsou to třeba i někteří současní či bývalí politici? Transparentnost v nakládání s veřejnými prostředky je úplný základ.
Jak by měl, podle Vás, být nastaven vztah mezi městem a klubem?
Město musí dořešit velké pohledávky vůči klubu a postavit smluvní vztah s klubem na zcela nové, transparentní základy. Smlouvy na reklamu jsou jen malou součástí velkého balíku otázek, které nemusí trápit věrné hokejové fanoušky Kohoutů, ale koalice je musí vyřešit.
>> iDnes.cz: Město chce novou smlouvu s HC Olomouc. Za stadion platí tisícovku ročně