Další 4 roky se však už nesmí promeškat
Situace je kritická. Vodárenská infrastruktura je zdevastovaná, potrubí mnohde sto let staré a zisky jdou místo do obnovy cizím soukromníkům, nebo je město projídá. Známe recept, jak docílit nápravy. I z opozice jsme dokázali prosadit desetinásobné navýšení peněz na opravy, ale je třeba mnohem více – jinak čeká Olomouc brzy obří kalamita. Vyšlete nás u voleb dokončit záchrannou misi a zajistíme městu vodu i pro budoucnost.
Když jsme se ujímali v r. 2014 role opozice, věděli jsme, že radnice zanedbává rozvoj silniční sítě či zeleň. Poté, co jsme se seznámili s nezveřejněnými fakty o vodárenství, jsme zjistili, že pod nohama Olomoučanů tiká časovaná bomba neudržovaných vodovodů a kanalizací. Smlouvy z doby primátora Tesaříka o pronájmu olomouckých vodovodů a kanalizací zahraniční společnosti znamenají, že naše vodohospodářská infrastruktura přišla od r. 2000 přinejmenším o miliardu korun. Mohou za to vysoké dividendy, které platíme Veolii, a také to, že kvůli špatným smlouvám Olomouc nemůže čerpat na vodárenství dotace. A co víc, předešlá i současná koalice braly z vodného a stočného, z peněz, které ze zákona musí být užity na obnovu potrubí a čističek, v průměru 60 mil. korun ročně na jiné výdaje. Vnitřní dluh na infrastruktuře sice neviditelně, ale dramaticky narůstal. V červnu 2015 jsme toto téma důrazně otevřeli na zastupitelstvu. Na dalším zastupitelstvu v září 2015 jsme zvrátili pokus náměstka Czmera (ČSSD) zamést problém pod koberec. Náměstek odstoupil a jeho nástupce Žáček zadal, tak jak jsme o to žádali, zpracovat audit smluv s francouzským nájemcem městských vodovodů.
Nastartovali jsme obrat. Radnice přesto vytvořila další obří dluh
V letech 2016 a 2017 jednala radnice neúspěšně s Veolií o zvýšení odvodů do rozpočtu města. Co se podařilo i díky našemu soustavnému tlaku na řadě jednání, je postupný růst investic do obnovy sítí ze 7 mil. v r. 2014 na 80 mil. v r. 2017. Trend je dobrý, přesto za první tři roky fungování současné koalice vznikl v obnově sítí další deficit téměř 200 mil. korun. S koncem volebního období a blížícími se volbami zintenzivnily snahy potíže vodárenství řešit i od jiných stran a hnutí. Vznikla pracovní skupina zastupitelských klubů. V březnu 2018 jí předložil náměstek Žáček návrh deklarace o budoucnosti olomouckého vodárenství, který hnutí ProOlomouc důrazně odmítlo, protože obsahoval nevýhodné transakce a nezajišťoval návrat vodárenství do rukou města ani po roce 2030. O dva měsíce později podepsalo 8 předsedů zastupitelských klubů diametrálně odlišnou deklaraci, ve které se politické strany zavázaly ke strategickým cílům – návratu vodárenství do městských rukou a k řádnému investování peněz do obnovy sítí.
Dosavadní nájemci se zisků nevzdají lehce. Rozdáme si to s nimi bez servítků
V průběhu léta pracovní skupina navrhla vytvoření finančního nástroje, který má peníze na obnovu sítí garantovat v městském rozpočtu. Vyjednali jsme, že půjde o min. 80 mil. ročně. Nebyli jsme však vyslyšeni v tom smyslu, aby částka postupně rostla a Olomouc do konce příštího volebního období plnila své závazky i legislativu – o to budeme usilovat dál po volbách. Rovněž budeme dál prosazovat a jednat o tom, aby se Olomouc vyvázala z nevýhodných smluv s Veolií, které platí do r. 2030, už k roku 2025 – čím dříve, tím lépe! V Olomouci jsme uměli spravovat vodovody před r. 2000 a neexistuje důvod, proč se k takové praxi nevrátit. Z dlouhodobého hlediska to bude znamenat zodpovědnější péči o infrastrukturu a nižší ceny vodného a stočného pro obyvatele. ProOlomouc tento proces nastartovalo a pracovat na tom budeme intenzivně dál. Ti, kterým tečou z vodného a stočného stamiliónové zisky, se jich nevzdají jen tak. Transformaci vodárenství půjde lehce brzdit nebo vystavět jiné penězovody. Stejně tak současné vedení města, které si nevědělo rady, jaký zvolit směr, není zárukou, že to bude vědět po volbách. ProOlomouc si to však s Veolií rozdá bez servítků a vrátí vodu zpět Olomoučanům. Pomozte nám ve volbách svým hlasem a zachraňme vodu pro Olomouc.