I když návrh programu včerejšího zastupitelstva nevypadal složitě, pokusili jsme se jej zjednodušit. Pavel Grasse navrhnul stažení hlavního bodu – záměru koupit nemovitosti okolo zimního stadiónu z prostého důvodu: dostali jsme podklady tak pozdě, že je nebylo možné zodpovědně nastudovat. Ze stejných důvodů koalice v minulosti nepřipustila projednání námi předložených materiálů, na vlastní dokumenty ale uplatnila jiná měřítka a s žádostí o stažení jsme neuspěli.
Na začátku se jednalo o odkupu vodovodů, které jsou v cizích rukou; zastupitelé schválili, že vodovody bude město kupovat až po vyjasnění majetkových problémů. Požádal jsem opět, aby zastupitelé byli informováni o narovnání nevýhodných smluv s Veolií. Pan náměstek Žáček to odmítl s tím, že je ochotný podat informace individuálně. Nezbyde tedy, než abychom se znovu financováním vodovodů a kanalizací zabývali.
Následující část uvedlo vystoupení generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavorala. Požádal o koupi budovy Horní náměstí č. 21, ve které rozhlas dlouhodobě sídlí v pronájmu. Rozhlas chce budovu koupit a rekonstruovat. Pan ředitel uvedl, že pokud budovu nebudou vlastnit, zvažují výstavbu nové a stěhování z centra města.
Před dvěma lety schválilo zastupitelstvo koncepci nakládání s majetkem města, zmíněný dům je v koncepci označen jako neprodejný. Rada města nyní doporučila přeřadit budovu do majetku, který lze prodat; argumentem byl kulturní přínos rozhlasu pro naše město. Důvodová zpráva obsahovala souhlasy ředitelů Moravské Filharmonie a Moravského divadla a nesouhlas ředitele správy nemovitostí, který argumentoval vynaloženými náklady, příjmem z pronájmů (~ 2,5 mil./rok) a technickou provázaností budov rozhlasu, filharmonie a divadla. Co důvodová zpráva neuvedla zřetelně je to, že část budovy rozhlasu využívá Moravská filharmonie (je tam asi 1/3 šaten hudebníků a další zázemí). Požádal jsem, aby před uskutečněním prodeje budovy Českému rozhlasu byla zpracována dislokační studie, která prověří současné i budoucí prostorové potřeby filharmonie. Žádost zůstala oslyšena a ProOlomouc se zdrželo při hlasování; koalice záměr prodeje budovy schválila.
Drobný spor jsme vedli s koalicí o prodej kousku plochy ulice Univerzitě Palackého v Neředíně. Podle našeho názoru nelze z principiálních důvodů pozemky ulic na náměstí prodávat; koalice to vidí jinak (argumentem byla rekonstrukce plochy). Úspěšní jsme naopak byli v připomínkování prodeje pozemku v Nemilanech, který byl v rozporu s jednou z hlavních koncepcí olomouckého územního plánu, kterou je tzv. rekreační prstenec; prodej byl z programu stažen.
Zastupitelé také schválili koupi tělocvičny (bývalého německého domu) na Hynaisově ulici za 22 mil, který dle důvodové zprávy nabídla Univerzita Palackého městu. Koupě má smysl vzhledem k záměru majetkově sjednotit pozemky a nemovitosti okolo zimního stadiónu, ovšem odůvodnění záměrem zřídit v budově zaměstnaneckou mateřskou školku bylo úsměvné.
Nejdůležitější bod jednání – záměr koupit nemovitosti obklopujících zimní stadión – uvedli důkladně primátor a další náměstci. Město hodlá koupit pozemky (51 mil.), “malou hokejovou halu” a strojovnu chlazení, vybavení a projekty v balíku, jak jej nabízí prodávající, za celkových 86 mil. Kč, přitom se nemá zvýšit zadlužení ani ohrozit investice. Téměř všechny politické kluby včetně opozičních ANO a KSČM záměr koupě před televizními kamerami podpořily.
Postoj našeho dvojčlenného klubu nebyl tak jednoznačný. Pro prodej hovoří odblokování situace okolo provozu a oprav zimního stadiónu, komerční hodnota pozemků a především to, že lokalita má tři velké potenciály: sport, možnost řešit dostavbu olomoucké radnice a v neposlední řadě možnost propojit zelený prstenec parků kolem městského centra.
Na druhé straně koalice nepředstavila koncepci rozvoje území a z toho vyplývající požadavky na městský rozpočet v budoucích desetiletích. Stále nám chybí peníze na údržbu a rozvoj základních funkcí města. Zatížení rozpočtů dnes neznámými, ale jistě vysokými náklady v budoucnu bude znamenat pokračování trendu podfinancovávání základní infrastruktury a podváže možnosti rozvoje města. Nelze proto zodpovědně posoudit, jestli je nákup výhodný či nikoliv, protože neexistuje koncepce směřování města a nejsou určeny investiční priority. Při hlasování jsme se proto spolu s členem Zelených panem Kořínkem zdrželi. Koalice záměr koupě velkou většinou schválila.
Dál se projednávaly rozpočtové změny, perličkou bylo pořízení dalšího kousku vzduchotechniky pro větrání jakési chodby v Namiro z městských peněz. Zastupitelé schválili změny územního plánu a pořízení další změny, která má zajistit náhradní pozemky pro zahrádkovou kolonii, která má zaniknout při protipovodňových úpravách na Nových Sadech.
Zastupitelelé krátce projednali informativní materiál o ochraně ovzduší, jehož vznik vyprovokovala smogová situace počátkem roku. Město se účastní mnoha různých monitoringů, analýz a programů, avšak v praxi se nepřijímají konkrétní opatření (s výjimkou přípravy opatření, které má vyloučit průjezdy těžké nákladní dopravy). Podle pana náměstka Jakubce jsou emise do značné míry importem z Polska, zřídit nízkoemisní zónu není moc efektivní a řešení prý přinesou strategický plán a plán udržitelné mobility. Zmínil jsem v diskuzi přízemnější opatření jako je čištění vozovek či hromadnou dopravu zdarma při smogových situacích (bez reakce).
Poté byla přijata smlouva o spoluúčasti Hranic, Šternberka a dalších měst v regionu na zajištění programu ITI a m.j. jsme se dozvěděli, že ve Fondu pomoci olomouckým dětem je k dispozici (+ přislíbeno) asi 140 tis. korun. Pozoruhodné bylo schvalování partnerské smlouvy s čínským městem Kunming. Koalice se při hlasování neshodla stejně jako kolega Grasse se mnou. Jediný, kdo nemlčel a artikuloval výhrady ke smlouvě z principiálního pohledu ochrany lidských práv, byl pan zastupitel Kořínek. Smlouva byla přijata.
V závěru vystoupil mimo pana Chladnucha, který mluvil v průběhu zastupitelstva několikrát, pan architekt Neischl. Obhajoval výstavbu nového bytového projektu na Letné a zpochybňoval některé výhrady obyvatel ze sousedství, kteří se proti projektu postavili (např. vysokou hustotu zastavění či likvidaci zeleně). Na vysvětlování projektu, diskuzi a hledání koncenzu je ale v situaci, kdy se úřady zabývají odvoláním proti územnímu rozhodnutí, už pozdě.
Informoval jsem pak zastupitele o dopise pěti předsedů KMČ a starosty obce Samotíšky, kteří požádali městskou radu o pomoc pro zachování dnešní trasy dopravního propojení Chválkovic a Samotíšek při výstavbě Východní tangenty. Dále jsem znovu apeloval na vyjasnění sporných závazků ze smluv města se společností SMC Development a varoval před nepřípustným tlakem na zastupitele, kterému mohou být vystaveni při projednávání výškové regulace pro Šantovka Tower (podobně jako se tomu stalo v Prostějově) na některém z následujích jednání zastupitelstva. Pan primátor uvedl, že se společností bude jednat.
Proč jdeme do krajských voleb? Mnoho strategických zájmů města bez kraje neprosadíme
ProOlomouc vzniklo jako městské hnutí, ovšem již tradičně se zapojuje i do krajské politiky. V letošních volbách budeme usilovat o obhájení dvou mandátů v krajském zastupitelstvu, a to ve společné...