Když bývalý primátor Novotný předložil v roce 2010 olomouckým zastupitelům ke schválení dvě obsáhlé smlouvy s developerskou společností SMC Development a.s. v bodu nazvaném “Tramvajová trať Šantovka – Smlouva o spolupráci, Plánovací smlouva”, mluvil o významu stavby pro městskou dopravu, o dotacích ze švýcarských fondů, financování a o potřebě koordinace s ostatními partnery v území.
Smlouvy, které připravil developer, se týkaly tramvajové trati kolem nákupního centra Šantovka a infrastruktury městské čtvrti plánované na pozemcích bývalého Mila. Ani primátor, ani další náměstci, kteří smlouvu předložili, dokonce ani důvodové zprávy neupozornily zastupitele na to, že smlouvy obsahují také závazek prakticky podporovat celý jedenáctihektarový projekt developera. Projekt ale není nijak ve smlouvách popsán a smlouva o spolupráci dokonce odkazuje na neexistující přílohu – architektonickou studii. Obě smlouvy 40 zastupitelů odsouhlasilo, nikdo se nezdržel ani nebyl proti.
Šlo podle mého názoru o podobný případ, jako když se důchodcům prodávají předražené hrnce – složitá smlouva a neupozornit na závazky. Představitelé radnice se nezmínili o přijatých závazcích ani později. Na veřejných diskuzích o výškových budovách a o novém územním plánu, při jednáních s klubem architektů ani na zasedáních zastupitelstva neseznámil exprimátor Novotný veřejnost s tím, že se město smluvně zavázalo projekty na ploše starého Mila podporovat. Prakticky pak radnice developerovi pomáhala a nedělala nic pro objektivní posouzení jeho záměrů, které se po výstavbě nákupního centra zúžily na projekt výškové budovy Šantovka Tower.
Před loňskými vánoci urgoval developer na radnici naplňování smluv. Vyčetl městu, že v roce 2014 schválilo územní plán a varoval před přijetím stavební uzávěry i změny územního plánu souvisejících s Šantovka Tower. Současný primátor Staněk říká, že to pro něj bylo překvapením a že o závazcích nevěděl. Není jistě pěkné, když koaliční partneři, náměstci, kteří před sedmi lety spolu smlouvu zastupitelstvu předkládali, o takovém závažném závazku města ani svého primátora neinformovali. Radnice nyní zadává právní rozbor smluv.
Člověk mívá občas v Olomouci pocit, že si vedení města dělá z lidí dobrý den. Mluví se přesvědčivě o potřebě a prospěšnosti toho či onoho, ale posléze se ukáže, že šlo spíš o zájmy některých firem či lidí. A nikdo z politiků nikdy za nic nenese zodpovědnost. I když se naši současní radní prý obávají právníků developera Richarda Morávka (proto myslím vyhlašují stavební uzávěru už déle než rok), měli by město začít opravdu řídit a starat se o ně. S kolegou zastupitelem Pavlem Grasse budeme žádat o vyvázání se ze závazků, které jsou pro město nevýhodné, či by mohly být i protiprávní. Pojmenujeme také osobní zodpovědnost politiků za schválení a naplňování smluv způsobem, který považujeme za politicky nemravný.
Tisková zpráva iniciativy Občané proti Šantovka Tower, podpořená ProOlomouc, Stranou zelených a Občané pro Olomouc
• tisková zpráva
Schválení smluv v zastupitelstvu:
• smlouvy
• důvodová zpráva
• záznam z projednání (bod jednání č. 15, str. 31)
• hlasování (č. 21)
Vybráno ze smlouvy o spolupráci; přílohu č. 3, která má popisovat celý záměr developera, tvoří místo ve smlouvě uváděné architektonické studie jediný situační plánek:
Proč jdeme do krajských voleb? Mnoho strategických zájmů města bez kraje neprosadíme
ProOlomouc vzniklo jako městské hnutí, ovšem již tradičně se zapojuje i do krajské politiky. V letošních volbách budeme usilovat o obhájení dvou mandátů v krajském zastupitelstvu, a to ve společné...