první zastupitelstvo
10. 11. 2014

Publikoval webmaster

Dnes proběhla ustavující schůze zastupitelstva. Zvoleni byli primátor Antonín Staněk (ČSSD), náměstci Martin Major (ODS) – odbor ekonomický a ochrany, Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL) – odbor evropských projektů, sociálních věcí, bytová politika, městská památková rezervace, Hřbitovy, Jaromír Czmero (ČSSD) – odbor investic a majetkoprávní, Pavel Urbášek (ČSSD) – odbor školství, vnějších vztahů a informací, Moravské divadlo, Moravská filharmonie, Knihovna, Aleš Jakubec (TOP 09) – odbor koncepce a rozvoje, životního prostředí, Zoo, a neuvolnění radní Filip Žáček (ČSSD), Miroslav Petřík (ČSSD), Michal Giacintov (KDU-ČSL), Čestmír Neoral (ODS) a Anna Taclová (TOP 09).
Komunisté, ANO a OpO se v projevech vymezili vůči staronové koalici (..kočkopes, přání občanů bylo jiné apod.), důsledně proti nové radě hlasovali ANO a my (zdrželi jsme se jen v případě Michala Giacintova a Čestmíra Neorala).
Mimo schválení výše odměn (člen zastupitelstva má 1300 Kč měsíčně, více viz odkaz) byl na programu bod Kampaň pro místní referendum (proti hazardu), který navrhli OpO. Prošlo nakonec ‘ořezané’ usnesení z dílny koalice.
V závěru mluvil Vojtěch Pikal o on-line přenosech ze zastupitelstva a T. Pejpek přečetl dále uvedený text.
více  http://www.olomouc.eu/samosprava/zastupitelstvo-mesta/zasedani-zastupitelstva

 
Vážený pane primátore, vážené dámy a pánové,
dovolte mi krátkou osobní úvahu.
 
Za týden si budeme připomínat 25 let od listopadu 1989. Neměl jsem za studií na fakultě architektury ČVUT nic společného s disidenty, ale byl jsem si poslechnout Havla na Škroupově náměstí, utíkal jsem před vodními děly a nechal se mlátit na Václaváku na jaře 89, šel jsem z Albertova na Národní a jezdil pak na tzv. spanilé jízdy studentů po jižních Čechách a Vysočině. Stejně jako statisíce lidí, kteří se k nám přidali, chtěl jsem svobodu, spravedlnost a fungující stát, který zajistí lidem slušnou životní úroveň a možnost seberealizace.
 
Něco z toho jsme dostali, a první polovina 90. let byla svobodná a šťastná a nebylo to jen proto, že jsem byl mladý. Nechali jsme politiku politikům a rozjeli se do světa na zkušenou, začali pracovat, zakládali rodiny. Nevšimli jsme si, aspoň zprvu, že Klaus se Zemanem postupně vytváří systém, který je sice trochu kapitalitický, trochu liberální, a donedávna dost sociální, ale také systém, ve kterém se ve velkém krade, lidé si nejsou rovni, který je mentálně izolovaný od našeho okolí – tu nás strašili Němci, tu Rusy, tu Evropou. Systém, který se zadlužuje i za prosperity a který ekonomicky stagnuje, i když se sousedi rozvíjejí.
 
Stejné co platí pro stát, platí pro Olomouc. Není možná nejhorší to, že někteří politikové hrabali pod sebe, horší je, že město řídili naivně a hloupě a bez cíle. Do velké míry promarnili 25 let.
 
Dlouho jsme to ignorovali, říkali si – ti další snad už budou lepší. Ale lepší politikové nepřicházeli. Nevěděl jsem v roce 90, že obyčejní lidé, aspoň část z nich, se musí zajímat a starat o věci veřejné. Že bez aktivní účasti více lidí v politice ubývá demokracie a přibývá plutokracie. Není di že jsem to nevěděl – pro dvě generace před námi byla politika lidem nebezpečná.
 
Z mých zkušeností ale plyne – jestli chci aby škola kam chodí mé děti, aby čtvrť ve které bydlím, město ve kterém žiji dobře fungovaly, musím pro to aktivně něco dělat sám. A ne čekat, že to někdo udělá za mě. Jestli chceme, aby se Olomouc začala rozvíjet, jestli chceme využít potenciál tvořivých lidí, zděděného města i krajiny, musíme se o to začít starat sami.
 
Vážený pane primátore, vážené dámy a pánové, mohu vám proto slíbit, že hnutí ProOlomouc bude v zastupitelstvu i mimo ně dělat všechno proto, aby bylo Olomouci a jeho občanům užitečné.
 

Nejnovější články