skip to Main Content

19 % nestačí. Pojďme spolu do komunálních voleb!

Voleb do Evropského parlamentu se v Olomouci zúčastnilo 19 % voličů. Proč si lidé myslí, že nemá smysl volit?
Představme si jiný svět: v Bruselu se Evropané dohodnou, jak snížit závislost na plynu z Ruska. Obama jedná o Ukrajině s prezidentem jednotné EU. Cukrovary a sladovny na Hané jedou na plný výkon a exportují do celé Evropy. Z dotací se nestaví golfová hřiště a hotely, ale staví se na nohy technické školství, dokončuje se dopravní síť a chytře se podporuje podnikání, aby vznikla dobrá pracovní místa. Strany ve volební kampani říkají, jestli chtějí dotace do zemědělství, nebo rychlodráhu do Vídně, jestli Evropa potřebuje společnou armádu, nebo jestli dají přednost tomu, aby studenti dál mohli studovat v zahraničí v programu Erasmus.
Nic z toho se neděje. Evropská unie vypadá slabá. Tvář politiky, kterou ukazují média, je prázdná, bez obsahu. Kritika, která se u nás mnoho let snáší na myšlenku evropské jednoty, už zapustila kořeny a daří se jí držet nás dál od toho, čím Evropa žije a jak problémy řeší. A evropské peníze, které nám mohly pomoct, neumíme dobře použít.
Nezájem o eurovolby má podobný důvod, jako je znechucení z politiky celkem. Nemáme pocit, že bychom mohli něco ovlivnit. A přitom opak je pravdou. Rozhodování o společných věcech – tedy politika – v obci, ve městě, ve státě i v Evropě jsou nanicovaté právě proto, že se staráme jen o sebe, o rodinu, možná o svůj sportovní klub, ale společné věci necháváme na starost těm ‚jiným‘. Politiku u nás dělá ve skutečnosti velmi málo lidí. Není divu, že bez zájmu veřejnosti funguje spíš jako soukromý byznys a politiky nic nenutí obhajovat svůj program a své činy.
Náprava je jednoduchá. Zajímejme se o to, co za naše peníze dělají, kontrolujme je – a jestli jsou špatní, vyměňme je! Ve volbách pro Evropu jsme to neudělali. Ve volbách na radnice a obecní úřady, které budou na podzim, budeme mít novou příležitost.
psáno pro MF Dnes, podrobné výsledky eurovoleb v Olomouci > zde
27_05_2014_mfdnes_tomas

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top