skip to Main Content

10 důvodů, proč je architekt dobrou volbou pro vedení města

Mnohými je nám vyčítáno, že jsme stranou architektů, což je prý úzká specializace, která se pro vedení města nehodí. Rádi bychom ukázali, že tomu může být právě naopak. Připravili jsme deset bodů, proč jsou architekti na radnici ideální.
1.   architekt vytváří životní prostor, v němž lidé žijí
Kdo vytváří prostor, v němž lidé žijí, je architekt – ať chce, nebo ne. Životním prostorem je pokoj-byt-ulice-čtvrťměsto- okres-kraj-stát. To všechno architekt dělá. A co dělá politik? V podstatě velmi podobnou činnost – ovlivňuje podmínky pro život (v ulici, ve čtvrti, městě…).
2.   výsledky jeho práce ovlivňují každého člověka
Tohle si architekt uvědomuje, k tomu je vyškolen a snaží se podle toho jednat. Architektura je poslání, ne zaměstnání. To ukazuje, jak blízko má architekt k politice. Dobrý a zodpovědný politik totiž ví, že jeho rozhodnutí ovlivňuje životy tisíců lidí.
3.   architekti pronikají do všech oborů lidské činnosti, neboť pro ně vytvářejí prostředí
Protože žádný člověk neumí, a ani nemůže umět vše, musí být architekt přirozeným koordinátorem, který potřebuje a vyhledává odborné spolupracovníky. Zároveň musí každý zadaný úkol prostudovat, než se pustí do jeho plnění (dům, věznice, zahrada, operační sál v nemocnici). Tato univerzálnost přímo vybízí ke vstupu do politiky, kde by si měl každý umět poradit s neznámým prostředím. Pro architekta je to běžná činnost.
4.   architekt zodpovídá za výsledek kolektivní práce
Architektovi není cizí odpovědnost za jeho rozhodnutí. Je zvyklý vést skupinu odborníků a ručit za jejich práci. To je v politice jedna z nejdůležitějších vlastností, avšak málokterý politik tuto vlastnost má. Architekt ji mít musí.
5.   architekt je zvyklý systematicky pracovat
Systémovost často politice chybí. Věci vznikají chaoticky a bez vědomí souvislostí a budoucnosti. Architekt z podstaty své profese nepodceňuje analýzy a přípravu. Nemůže si dovolit bagatelizovat fakta. Nemůže plánovat “vzdušné zámky”. Jeho vize a projekty musí být reálné v čase a prostoru. Také v tom cítíte jasnou definici dobrého politika?
6.   architekt musí najít shodu mezi zájmy klientů a veřejné správy
Architekt umí hledat cestu, která bude vyhovovat všem. Tedy potřebám, jak svého klienta – v našem případě Olomoučana -, tak podmínkám veřejného zájmu a všech potřebných povolení a razítek. Není politika především “uměním kompromisu”?
7.   architekti často bývají městskými úředníky
Velice důležitý detail, jenž napovídá, že architekt není od reality utržený bohém. Architekti se také stávají městskými úředníky (např. náš lídr Pavel Grasse v Českém Krumlově nebo ve Šternberku, kde zastával post městského architekta). Tudíž si osvojili znalosti o fungování města. Znají strukturu správy města, jeho odborná pracoviště a potřebné činnosti. Prostě ví, jak to na městě chodí. To je pro komunálního politika velmi užitečná schopnost, která odbourá spoustu počátečních vrtochů.
8.   architekt zná své město
Jednoduché, pravdivé. Architekt vnímá fyzické prostředí města, všímá si detailů, které ostatním obyvatelům mohou unikat. Má školené oko a jeho pohled nesměřuje jen do výše očí. Jen vnímavý politik dokáže správně posoudit a vyhodnotit potřeby obyvatel města. Tohle architekt umí.
9.   architekt nachází rovnováhu mezi starým a novým
U Olomouce to platí několikanásobně. Hledání rovnováhy mezi historickými památkami a potřebou nového je možná tím nejdůležitějším, co olomoucký radní musí ovládat. A tohle přesně je architektovým posláním. Umění skloubit staré s novým, protože architekt není ani konzervátor, ani autor sci-fi.
10.   správný architekt nevymýšlí vymyšlené
Když to vztáhneme na komunální politiku, architekt ví, jak udělat příjemné a přívětivé prostředí a nemusí objevovat samozřejmosti a trendy civilizovaného světa. Zná výhody participativního rozpočtu a ví, že pokud se budou lidé prostřednictvím participativního plánování podílet na utváření svého prostředí, získají k němu niternější vztah. Jinými slovy, architekt ví, jak v praxi uplatnit více přímé demokracie.
Věříme, že jsme vás našim desaterem nenudili. Snažili jsme se vám více objasnit otázky a polopravdy, které občas slýcháme. Zcela upřímně říkáme, že všechny uvedené body platí a jsou mnohaletou praxí prověřené. V blížících komunálních volbách dejte hlas našemu hnutí, které konkurence začala pejorativně přezdívat „strana architektů“. I když v našem hnutí a mezi našimi aktivními sympatizanty je řada lidí jiných profesí, jsme na toto oslovení hrdí. Víme totiž, že v tom nejširším slova smyslu je architekt osobou, která umí transformovat potřeby uživatele – občana – do požadavků na dobrou správu města a jeho dobrý rozvoj. V tomto smyslu jsme opravdu v hnutí ProOlomouc architekti všichni.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top